reklama
Wydarzenia

Wybitni aktorzy w historii pełnej namiętności z polityką w tle

dodano 2025-03-03 11:13:34
rozpoczęcie:
2025-04-26 19:00
miejsce:
Nie Teatr, Białystok, ul. Sienkiewicza 4
bilety:

Romans Stanisława Augusta z Katarzyną Wielką to historia pełna namiętności, ale i zimnej kalkulacji. "Król i caryca" w reżyserii Jerzego Zelnika odsłania kulisy tej niezwykłej relacji, gdzie uczucia mieszają się z polityką, a losy Rzeczypospolitej ważą się między wierszami królewskich listów. Na scenie zobaczymy wybitnych aktorów: Halina Rowicka wcieli się w carycę, Jerzy Zelnik w polskiego króla, a Stefan Kiniorski dopełni opowieść jako Skrzypek i Stańczyk. Spektakl Teatru Klasyki Polskiej który przenosi widza w sam środek wielkiej historii!

Romans ostatniego polskiego króla z carycą Katarzyną Wielką nie był tajemnicą. To właśnie rosyjskiej władczyni monarcha zawdzięczał objęcie tronu w Warszawie. Spektakl "Król i caryca" w reżyserii Jerzego Zelnika powstał na podstawie wyboru korespondencji carycy Katarzyny i króla Stanisława Augusta.

W 1755 roku przybył do Petersburga sekretarz angielskiego posła, młody polski arystokrata, Stanisław Antoni Poniatowski. Zwrócił na siebie uwagę Katarzyny, sam tracąc dla niej głowę. Jej mąż, Piotr, odkrył romans. Zareagował gniewem, ale szybko go opanował. Sam zresztą miał na koncie pozamałżeńskie związki. Pobłogosławił więc szczęściu kochanków. W lipcu 1762 roku przyszło mu umrzeć. Na polecenie żony zresztą, która kazała go zamordować. Dwa lata później, już jako caryca, Katarzyna czyni Stanisława Poniatowskiego władcą Polski. Po kolejnych trzydziestu jeden latach pozbawia go natomiast nie tyle tronu, co królestwa, doprowadzając do trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej. Twórcy ukazują psychologiczny i emocjonalny portret króla i carycy - byłych kochanków, którzy pod płaszczykiem utrzymywanych ciągle siostrzano-braterskich relacji, prowadzą dyplomatyczną wojnę o sprzeczne narodowe dążenia i cele.

Echu dawnej namiętności zdarza się jeszcze niekiedy wybrzmiewać między wierszami listów obojga władców. To jednak brutalny, niekierujący się żadnym sentymentem, polityczny interes jest właściwą treścią tej korespondencji. Dlatego stanowi ona niezwykły materiał dla aktorów. W spektaklu Teatru Klasyki Polskiej wydobędą oni całą złożoność stosunków łączących Stanisława Augusta z Katarzyną II, a układających się w dramatyczny splot tęsknoty, nadziei, strachu, pogardy i chłodnej kalkulacji. "Król i caryca" odsłoni kulisy wydarzeń, które doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy na ponad sto dwadzieścia lat.


Obsada:
Caryca - Halina Rowicka
Król - Jerzy Zelnik
Skrzypek, Stańczyk - Stefan Kiniorski


Realizatorzy:
Scenariusz - Halina Rowicka
Reżyseria - Jerzy Zelnik
Scenografia i kostiumy - Anna Czyż
Muzyka - Mikołaj Hertel
Reżyseria światła - Adam Sobala
Charakteryzacja - Anna Czyżykiewicz
Inspicjentka - Barbara Ojrzeńska
Produkcja - Monika Siereńska, Natalia Przyborek

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl

Król i Caryca
artyści:
Halina Rowicka, Jerzy Zelnik, Stefan Kiniorski
Romans Stanisława Augusta z Katarzyną Wielką to historia pełna namiętności, ale i zimnej kalkulacji. "Król i caryca" w reżyserii Jerzego Zelnika odsłania kulisy tej niezwykłej relacji, gdzie uczucia mieszają się z polityką, a losy Rzeczypospolitej ważą się między wierszami królewskich listów. Na scenie zobaczymy wybitnych aktorów: Halina Rowicka wcieli się w carycę, Jerzy Zelnik w polskiego króla, a Stefan Kiniorski dopełni opowieść jako Skrzypek i Stańczyk. Spektakl Teatru Klasyki Polskiej który przenosi widza w sam środek wielkiej historii! Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
REKLAMA
pogoda Białystok
9°C
wschód słońca: 05:56
zachód słońca: 19:05
Koronawirus
podlaskie
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2025-04-02 19:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-03 17:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-03 19:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-03 20:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany