8 styczeń 2023

Zgłaszalność na mammografię w regionie wciąż poniżej 40 proc.

zdjęcie: Zgłaszalność na mammografię w regionie wciąż poniżej 40 proc. / fot. PAP
fot. PAP
Wciąż poniżej 40 proc. uprawnionych kobiet zgłasza się rocznie w Podlaskiem na badania mammograficzne - wynika z najnowszych danych podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia za 2022 r.
REKLAMA

W 2022 r. na badania zgłosiło się 37,07 proc. kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, którym dedykowane jest to badanie. W 2021 r. było to 37,66 proc. - poinformowała PAP rzecznik podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska. Już wielokrotnie wcześniej NFZ oceniał, że to za mało, a takiego poziomu zgłaszalności na badania nie można uznać za zadowalający.

Fundusz i lekarze wciąż zachęcają kobiety, do tego, aby w trosce o własne zdrowie, w ramach profilaktyki raka piersi korzystać z tych badań. Wcześnie wykryta zmiana w piersi to szansa na skuteczne leczenie, zdrowie i życie.

Przez cały styczeń 2023 r. badania mammograficzne można wykonać np. w mammobusach. W całym miesiącu zaplanowano 38 postojów mammobusów w wielu miejscach w regionie. Nie trzeba jechać na badanie do dużego ośrodka, można je wykonać na miejscu lub niedaleko miejsca zamieszkania. Część postojów już miała miejsce.

Szczegółowy wykaz postojów mammobusów publikuje NFZ, ale zachęcają do badań także poszczególne gminy, które ogłaszają te informacje w różny sposób, także w internecie.

Podlaski NFZ zwracał uwagę już wcześniej, że nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci mieszkańców regionu po chorobach układu krążenia.

Mammografię - oprócz mammobusów można wykonać także stacjonarnie w spółdzielni lekarskiej Eskulap w Białymstoku, w Białostockim Centrum Onkologii, w szpitalu wojewódzkim w Łomży i szpitalu wojewódzkim w Suwałkach.

Jeśli wynik badania mammograficznego jest nieprawidłowy, pacjentka jest kierowana na dalszą diagnostykę.

Z badań w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi NFZ mogą korzystać panie z uprawnionej grupy wiekowej, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały takiego badania oraz te panie, którym zalecono wykonanie mammografii po roku od poprzedniego badania. (PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
-0.3°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
podlaskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 17:30
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany