Tysiąc operacji robotycznych wykonano w szpitalu wojewódzkim
Dostała je dyrekcja szpitala, ale także lekarze, którzy przeprowadzają takie operacje.
Szpital wojewódzki w Białymstoku jest jednym z największych szpitali w Podlaskiem. Był jednym z pierwszych w Polsce, który rozpoczął leczenie z wykorzystaniem robota chirurgicznego – przypomniano we wtorek na konferencji prasowej w tej placówce.
Umowa na dostawę sprzętu da Vinci była podpisana w 2018 r. Robot kosztował 12,3 mln zł (10,5 mln zł pochodziło z UE, pozostałe pieniądze przekazał samorząd województwa, któremu podlega szpital wojewódzki) – przypomniał dyrektor szpitala wojewódzkiego Bogdan Kalicki.
Łącznie w tym szpitalu chirurdzy wykonali dokładnie 1026 operacji z wykorzystaniem robota da Vinci.
"Jesteśmy wiodącą placówką na terenie kraju pod tym względem" – powiedział Kalicki. Dodał, że to bardzo pozytywne, zwłaszcza że szpital ogólnie jest w trudnej sytuacji finansowej, a chirurgia robotyczna w tej placówce jest powodem do dumy.
Pierwszą operację z systemem da Vinci chirurdzy ze szpitala wojewódzkiego przeprowadzili w 2019 r. i była to pierwsza taka operacja w północno-wschodniej Polsce.
"Od tamtej pory przeszliśmy olbrzymią drogę do tysiąca zabiegów. Ta liczba tysiąc świadczy o jakości procedur wykonywanych w naszym szpitalu, bo wiemy, że jakość tych operacji idzie za ilością wykonywanych procedur" – powiedział kierujący Oddziałem Urologii Onkologicznej i Ogólnej szpitala wojewódzkiego dr Robert Kozłowski. Dodał, że obecnie chirurdzy nie wyobrażają już sobie pracy bez robota, bo roboty są przyszłością chirurgii.
W szpitalu wojewódzkim lekarze wykonują z wykorzystaniem da Vinci głównie operacje usunięcia gruczołu krokowego w leczeniu raka prostaty.
"Tych operacji wykonaliśmy już ponad 800. Jest to też jedno z większych doświadczeń w naszym kraju" – poinformował dr Kozłowski.
Lekarze operują też pacjentów z nowotworami dolnej części przewodu pokarmowego.
"Operacje raka jelita grubego, raka odbytnicy są wykonywane od czterech lat zasadniczo na sprzęcie robotowym, z dobrym skutkiem" – powiedział dr Marcin Januszkiewicz. Zabiegi te stanowiły jedną czwartą wszystkich wykonanych z wykorzystaniem robota da Vinci.
Dr Robert Kozłowski wskazał, że roboty chirurgiczne są obecnie najnowocześniejszymi narzędziami dla chirurgów. Pozwalają na bardzo precyzyjne operowanie (w dużym powiększeniu obrazowania, wręcz takim jak pod mikroskopem).
"Precyzja ruchów dotyczy ułamków milimetrów. Jesteśmy w stanie próbować zaoszczędzić tkanki w największym stopniu i bardzo delikatne struktury" – dodał Kozłowski.
Podkreślił, że dzięki temu operacja jest małoinwazyjna. Sprzęt daje także większy komfort pracy chirurgowi.
"Cały świat praktycznie idzie w tym kierunku, tych operacji przybywa" – poinformował Kozłowski.
Dodał, że jest coraz więcej nowych typów robotów, zaczynają być stosowane w kolejnych specjalizacjach medycznych.
Dyrektor zarządzający da Vinci z firmy Synektik SA Artur Ostrowski poinformował, że obecnie roboty chirurgiczne w Polsce są wykorzystywane w szpitalach we wszystkich województwach. Łącznie jest ich ponad 100. Najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim i lubelskim.
Ostrowski podał, że z użyciem robotów da Vinci w Polsce w 2024 r. wykonano prawie 14 tys. zabiegów, w 2025 r. ma być ich ok. 20 tys. Podkreślił, że rozwój tego rynku wiąże się ściśle z wprowadzaniem refundacji przez NFZ. Pierwsze były wprowadzone w kwietniu 2022 r. Obecnie refundowanych jest 11 procedur.
W Podlaskiem robot chirurgiczny jest jeszcze tylko w Białostockim Centrum Onkologii.
Odpowiedzialna w zarządzie województwa za ochronę zdrowia wicemarszałek Wiesława Burnos zadeklarowała, że samorząd będzie wspierał rozwój chirurgii robotycznej w innych placówkach.
"Na pewno tych aparatów pojawi się więcej w naszych (samorządu województwa – PAP) szpitalach" – powiedziała Burnos. (PAP)
kow/ joz/
