Tysiąc mężczyzn zostanie przebadanych podczas akcji "Męski listopad"
Lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii podkreślają, że wczesne wykrycie nowotworu to szansa na wyleczenie, zdrowie i życie, dlatego należy korzystać z badań profilaktycznych.
Przypominają o tym szczególnie w listopadzie, w którym na całym świecie jest organizowana społeczna akcja "Movember" na rzecz profilaktyki tzw. nowotworów męskich - raka prostaty czy raka jąder. Symbolem akcji są wąsy.
Białostockie Centrum Onkologii i działające w tym szpitalu Stowarzyszenie do Walki z Rakiem włącza się do tej akcji po raz czwarty. Tym razem w listopadzie, u tysiąca mężczyzn będą wykonane z krwi oznaczenia PSA, zbadany będzie też poziom testosteronu. Jeśli wyniki będą wskazywały na nieprawidłowości, badani zostaną zaproszeni na konsultacje i pogłębioną diagnostykę.
Wicedyrektor Białostockiego Centrum Onkologii ds. lecznictwa dr Dorota Kazberuk przypomniała, że rak prostaty jest poważnym problemem społecznym. "Około 350 tys. Europejczyków jest dotkniętych tą chorobą. Ponad 18 tys. Polaków rok w rok boryka się z nowotworem gruczołu krokowego. Szacuje się, że co trzeci mężczyzna po 50. roku życia dozna prędzej czy później w swoim życiu choroby nowotworowej gruczołu krokowego. Po 80. roku życia dotyczy to ponad 80 proc. pacjentów" - powiedziała.
Kazberuk dodała, że statystyki nie są dobre, coraz więcej mężczyzn choruje na raka prostaty, chorych przybywa w szybkim tempie i coraz więcej z powodu tej choroby umiera. Wskazują na to dane z Krajowego Rejestru Nowotworów podane na ostatnim Kongresie Onkologii Polskiej. "Dlatego mamy tu bardzo dużo do zrobienia. Naszym zadaniem jest zbudowanie przekonania wśród pacjentów i bliskich mężczyzn, że należy systematycznie wykonywać badania profilaktyczne. Gorąco jako onkolodzy do tego zachęcamy" - podkreśliła Kazberuk.
Przewodniczący Stowarzyszenia do Walki z Rakiem przy BCO dr Piotr Skalij dodał, że lekarzom chodzi o jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów po to, aby skutecznie leczyć pacjentów, bo wczesne wykrycie to szansa na wyleczenie.
"Profilaktyka jest wyrazem mocy (...), a nie słabości. Czym więcej mocy, tym szybciej jeździmy. Badania są bardzo ważne, badania w odpowiednim momencie" - powiedział ambasador akcji, kierowca rajdowy Jarosław Kazberuk.
Wicewojewoda podlaski Paweł Krutul dodał, że wiele osób doświadczyło w swoich rodzinach choroby nowotworowej, śmierci bliskich z tego powodu, dlatego warto się badać.
Do badań w nagraniu w mediach społecznościowych zachęca też marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
Badania będą się odbywać w weekendy. Z roku na rok zgłasza się na nie coraz więcej mężczyzn. Na badania można się zapisywać za pośrednictwem call center BCO (tel. 85 664 6888). Do badań zaproszono też grupy żołnierzy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, kierowców PKS Nova oraz leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. 14 i 21 listopada będą też zorganizowane ćwiczenia fizjoterapeutyczne wzmacniające mięśnie dna miednicy.(PAP)
kow/ agz/