reklama
kategoria: Wydarzenia
30 styczeń 2026

Rozpoczęła się czwarta zmiana Zgrupowania Zadaniowego Podlasie wspierającego SG

zdjęcie: Rozpoczęła się czwarta zmiana Zgrupowania Zadaniowego Podlasie wspierającego SG / Karakule (pow. białostocki), 30.01.2026. Uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy Dowódcami III oraz IV zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie na terenie Ośrodka Ćwiczeń „Zielona
Karakule (pow. białostocki), 30.01.2026. Uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy Dowódcami III oraz IV zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie na terenie Ośrodka Ćwiczeń „Zielona" w Karakulach, 30 bm. Głównym zadaniem działającego w ramach operacji „Bezpieczne Podlasie” Zgrupowania jest wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej oraz polsko-litewskiej. (jm) PAP/Artur Reszko
W podbiałostockich Karakulach odbyła się w piątek uroczystość zakończenia trzeciej i rozpoczęcia czwartej zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie. Wspiera ono Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią i walce z nielegalną migracją.
REKLAMA

Przez ostatnich sześć miesięcy działania te prowadzili żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej współdziałający z innymi jednostkami, w tym z Wojskami Obrony Terytorialnej. Teraz dowodzenie operacją - prowadzoną od półtora roku pod nazwą Bezpieczne Podlasie - przejęła 18 Dywizja Zmechanizowana.

Bezpieczne Podlasie to kontynuacja wcześniejszego wsparcia przez wojsko działań SG na granicy z Białorusią. Celem tych działań jest zapewnienie szczelności granicy i przeciwdziałanie nielegalnym próbom jej przekraczania. Kluczowym elementem operacji było powołanie Zgrupowania Zadaniowego Podlasie – struktury tworzonej przez żołnierzy różnych jednostek wojskowych działających pod jednolitym dowództwem.

- Dziękuję za znakomitą realizację zadań, za obronę polskich granic, za tworzenie bezpiecznej Europy, za współdziałanie w zakresie ochrony wschodniej flanki NATO - mówił wiceszef MON Stanisław Wziątek. Podkreślał znaczenie partnerstwa wojska z innymi służbami, ale też np. z administracją samorządową. - Tylko wtedy, kiedy wszystkie siły i środki możemy użyć, możemy powiedzieć, że potencjał jest wykorzystany i że wykorzystujemy oddanie dla realizacji swoich zadań każdego obywatela RP - dodał.

W liście skierowanym do żołnierzy minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz napisał, że służba na granicy ma „fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i jej obywateli”.

„To właśnie tu, każdego dnia stawiacie opór agresji hybrydowej, nielegalnej migracji oraz zorganizowanej przestępczości. Wasza postawa, determinacja i gotowość do działania skutecznie powstrzymują próby destabilizacji naszego państwa, które są elementem imperialistycznej gry geopolitycznej” - napisał.

- Granica państwowa z Białorusią jest bezpieczna dzięki wielkiemu wysiłkowi wszystkich służb biorących udział w przeciwdziałaniu nielegalnej migracji - zapewniał, przekazujący dowództwo ZZ Podlasie, gen. dywizji Wojciech Ziółkowski.

Dziękował wszystkim żołnierzom biorącym udział w operacji. Przyznał, że - zwłaszcza w pierwszym okresie trzeciej zmiany - zdarzały się działania związane z agresywnymi zachowaniami nielegalnych migrantów, a gdy nadeszła zima - służba na pierwszej linii musiała być realizowana w ciężkich warunkach atmosferycznych. - Wracamy w komplecie, z poczuciem dobrze wykonanego zadania - mówił gen. Ziółkowski. On też chwalił współpracę z innymi służbami.

Przejmujący dowództwo ZZ Podlasie gen. brygady Dariusz Lewandowski przypomniał, że 18 Dywizja Zmechanizowana już raz odbywała zmianę na granicy z Białorusią; była to pierwsza zmiana operacji. - Nasz cel jest jasny i niezmienny: wsparcie SG, przeciwdziałanie nielegalnym przekroczeniom granicy i zapewnienie bezpieczeństwa państwa oraz jego obywateli - podkreślał.

Zapewniał, że czwarta zmiana ZZ Podlasie jest doskonale przygotowana do tego zadania. (PAP)

rof/ par/



Polska, Karakule

PRZECZYTAJ JESZCZE
Zamieszczone na stronach internetowych portali działających w grupie Twoje-Miasto materiały sygnowane skrótem „PAP” objęte są ochroną polskiego i międzynarodowego prawa własności intelektualnej. Jakiekolwiek wykorzystanie tych materiałów, w tym w celu eksploracji tekstów i danych, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dotyczącymi dozwolonego użytku osobistego, jest zabronione.
pogoda Białystok
-1.7°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 16:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2026-02-07 16:30
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2026-02-07 18:00
miejsce
Aula Kongresowa WANS, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2026-02-07 19:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2026-02-07 19:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany