reklama
kategoria: Sport
8 sierpień 2024

Kajakowa pielgrzymka na prawosławne święto w Supraślu

zdjęcie: Kajakowa pielgrzymka na prawosławne święto w Supraślu / pixabay/445219
Blisko 50 osób bierze udział w tegorocznej kajakowej pielgrzymce z Gródka (Podlaskie) na prawosławne uroczystości Ikony Matki Boskiej w Supraślu. Spływ rzeką to nawiązanie do historycznego przekazu o powstaniu supraskiego monasteru. Pierwszą część trasy pątnicy pokonają pieszo.
REKLAMA

Po nabożeństwie w gródeckiej cerkwi w czwartek uczestnicy pielgrzymki nie popłynęli kajakami, lecz ruszyli pieszo do Nowosiółek. Związane jest to z tym, że ta część rzeki jest mocno zarośnięta i pątnicy, zwłaszcza ci bez doświadczenia na wodzie, mogliby mieć trudności z przepłynięciem tego odcinka kajakami. W czwartek do przejścia mają odcinek liczący 13-14 km. Kajaki zwodują w piątek rano w Nowosiółkach i stamtąd popłyną do Supraśla.

Spławność pierwszego odcinka zaplanowanej trasy rokrocznie zależy od tego, jaki jest poziom wody w rzece Supraśl, ale w ostatnich latach - również od tego, jak bardzo rzeka jest zarośnięta. Dwa lata temu udało się go przepłynąć, pomógł w tym wysoki poziom wody. W tym jednak - podobnie jak przed rokiem - organizatorzy podjęli decyzję, że pierwszego dnia pątnicy przejdą tę część trasy pieszo.

W tej części pielgrzymki bierze udział blisko 50 osób; 40 z nich popłynie w piątek kajakami - poinformowali organizatorzy.

Przypadające 10 sierpnia święto Supraskiej Ikony Matki Boskiej, na które zdążają pielgrzymi, jest jednym z najważniejszych w męskim klasztorze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce. Podobną rangę w tym klasztorze mają jeszcze: Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.

Pielgrzymka kajakowa z Gródka organizowana jest w tym roku po raz trzynasty, przy współpracy m.in. Bractwa Prawosławnego w Gródku i miejscowej prawosławnej parafii. Na pomysł takiej pielgrzymki wpadło przed laty kilka osób, którym zależało na nawiązaniu do historii założenia monasteru i na pokazaniu bezpośredniego połączenia Gródka i Supraśla drogą wodną.

Według kronik klasztornych, monaster w Supraślu założyli mnisi, którzy przybyli właśnie z Gródka. Pierwotnie to tam był klasztor założony przez mnichów kijowskich. Przekaz historyczny głosi, że szukając jednak bardziej ustronnego miejsca, puścili oni w dół rzeki Supraśl drewniany krzyż. Zatrzymał się on w miejscu znanym wtedy jako Suchy Bród – tam powstał obecny supraski klasztor, którego historia ma ponad 500 lat.(PAP)

rof/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
19.8°C
wschód słońca: 06:10
zachód słońca: 18:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2024-09-21 19:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-22 10:00
miejsce
Aula im. Janusza Korczaka Wydziału...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-22 12:30
miejsce
Aula im. Janusza Korczaka Wydziału...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-22 16:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany