Bieg Pamięci Sybiru 2025
Bieg Pamięci Sybiru, organizowany od siedmiu lat, jest inicjatywą łączącą amatorski sport i upamiętnienie ofiar trwających przez kilka wieków rosyjskich, a potem sowieckich represji wobec obywateli Rzeczpospolitej. Wydarzenie odbywa się zawsze w lutym, aby przypominać o pierwszej masowej deportacji przeprowadzonej 10 lutego 1940 roku na okupowanych przez Sowietów wschodnich terytoriach byłej II RP. Jest to bieg po terenie leśnym, który odbywa się po zmroku. Za każdym razem trasa, zarówno biegu w Białymstoku, jak i we Wrocławiu, jest wzbogacona o historyczne rekonstrukcje i instalacje artystyczne, dzięki którym udział w wydarzeniu pozostawia niepowtarzalne wrażenia.Już wiemy, że w tym roku pobijemy rekord pod względem łącznej liczby uczestników – powiedział prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński. Tylko w Białymstoku zarejestrowało się już prawie tysiąc osób, a do biegu jest jeszcze trochę czasu. Dlatego nie warto zwlekać, bo na bieg białostocki zostało nam już tylko około stu miejsc.
Ten bieg jest jedyny w swoim rodzaju i pozostawia niezwykłe wrażenia. Obecność Sybiraków i cały wizualny aspekt wydarzenia powodują, że tego biegu szybko się nie zapomina – zapewnił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Biegacze biorący udział w Biegu Pamięci Sybiru w sobotę (8 lutego) będą mogli zwiedzić z przewodnikiem wystawę stałą „To była lutowa noc, nad ranem”. Zwiedzanie odbędzie się w dwóch grupach – o godz. 11.00 i 13.00. Podczas zwiedzania, związanego z rocznicą pierwszej deportacji 10 lutego 1940 r., przewodnik opowie o losach ludzi, rzuconych przez los w odległe i nieznane terytoria Rosji, a później Związku Sowieckiego. Przybliży dramatyczne historie osób deportowanych, ich codzienne życie i walkę o przetrwanie. Zwiedzający będą mogli wysłuchać opowieści o pozornie zwyczajnych przedmiotach, które skrywają niezwykłe historie ich właścicieli. Wstęp – wolny (bilety są do odebrania w kasie muzeum za okazaniem numeru startowego). Liczba miejsc jest ograniczona.Bieg Pamięci Sybiru wpisuje się doskonale w charakter działań Muzeum Pamięci Sybiru. Jest to oferta, którą kierujemy nie tylko do mieszkańców Białegostoku, ale także całego kraju i zagranicy – powiedział dyrektor muzeum Wojciech Śleszyński. W ten sposób promujemy naszą placówkę, ale także nasze miasto.