Projekt BCO - kompleksowa pomoc ułatwiająca utrzymanie pracy i powrót do aktywności zawodowej
BCO to jedyny szpital onkologiczny w Podlaskiem. Projekt "akTYwni – kompleksowa rehabilitacja ułatwiająca powrót do pracy” szpital będzie realizował przez 5 lat, do końca sierpnia 2029 r. Dostał na ten cel 12 mln zł z UE z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Łączna wartość tego projektu to 13,4 mln zł.
Projekt jest skierowany do dwóch grup pacjentów: onkologicznych oraz z różnymi dysfunkcjami mięśniowo-szkieletowymi, osób które są zagrożone utratą pracy lub bezrobotne z powodów zdrowotnych, a to właśnie te problemy są - w ocenie realizujących projekt - wśród głównych przyczyn spadku aktywności zawodowej. Łącznie w ramach projektu wsparciem ma być objętych 2,9 tys. mieszkańców województwa podlaskiego.
Aby skorzystać ze wsparcia w BCO, trzeba być osobą zatrudnioną (poniżej wieku emerytalnego) lub zarejestrowaną osobą bezrobotną. Trwa nabór chętnych. W ramach projektu każda zakwalifikowana osoba dostanie swój indywidualny program wsparcia. Oprócz zabiegów fizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych to także pomoc psychologa, dietetyka, doradztwo zawodowe. Z zajęć będzie można korzystać w godzinach i terminach dogodnych dla pacjentów.
Specjaliści podkreślają, że każda choroba - onkologiczna, ale też każda inna np. ograniczająca sprawność - wpływa negatywnie na życie pacjenta.
"Może bywać bezpośrednim zagrożeniem życia, może powodować dolegliwości bólowe, czasową lub trwałą niepełnosprawność lub niesamodzielność , często będzie się to odbijało na kondycji psychicznej i będzie wpływać na społeczne i materialne aspekty życia" - powiedziała PAP wojewódzka konsultant w dziedzinie fizjoterapii Agnieszka Wysocka z BCO.
Dodała, że rehabilitacja w ramach projektu ma przyspieszyć pacjentom proces powrotu do zdrowia, zredukować im ból i pozwolić tym osobom na bycie samodzielnymi. "Rehabilitacja skraca okres leczenia, poprawia jego wyniki, łagodzi niepełnosprawności oraz zmniejsza ryzyko powikłań i nawrotów choroby" - podkreśla Agnieszka Wysocka. Dlatego celem projektu jest usprawnienie pacjentów, zmniejszenie u nich różnych dolegliwości bólowych, aby lepiej się czuli i mogli pracować.
"Dużo osób - szczególnie pracujących już - przychodzi właśnie z dolegliwościami bólowymi. Pacjenci mówią, że długie unieruchomienie podczas pracy, siedzenia przy komputerze skutkuje bólem w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Skarżą się także na zmęczenie, stres - to takie podstawowe rzeczy. Zależy im na tym, żeby trochę się +podrehabilitować+, zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić jakość życia, żeby móc rano wstać i pójść do pracy bez dolegliwości bólowych" - powiedziała Wysocka.
Pacjenci, którzy z różnych powodów nie mogą przychodzić na rehabilitację do BCO będą też mogli korzystać z 10-dniowych turnusów stacjonarnych, ale jeszcze nie wiadomo jakie podmioty je poprowadzą. Pacjenci będą także uczeni jak ćwiczyć w domu. "Pacjenci, którzy ćwiczą w domu, mogą potem szybciej zauważyć poprawę swojego stanu zdrowia, a także i samopoczucia" - dodała Wysocka.
W opisie projektu podano, że w 2022 r. w Podlaskiem osoby w wieku 18-64 lata z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego to 75 proc. wszystkich osób korzystających z rehabilitacji. "Ponadto, obecnie prognozowana oczekiwana długość trwania życia w pełnym zdrowiu jest niższa niż granica wieku emerytalnego, co oznacza że część osób będzie wymagało wsparcia socjalnego i medycznego jeszcze przed emeryturą" - zaznaczono. Podkreślono także, że nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce, zapada na nie coraz więcej osób, dlatego trzeba zwiększać skuteczność leczenia. Rehabilitacja jest jednym z elementów tego leczenia. Rehabilitacja w ramach projektu jest dodatkową, poza standardowym leczeniem.(PAP)
kow/ ktl/