Minionej doby ok. 190 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią
Jak poinformowała PAP rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz, do prób przekroczenia granicy doszło w okolicach Narewki, Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy. Podała, że ostatniej doby doszło do kolejnych ataków na polskie patrole, w których stronę rzucano kamieniami i konarami.
Podlaska policja poinformowała o kilku incydentach, podczas których policja wspierała żołnierzy i pograniczników. Do kilku zdarzeń, w których brali udział policjanci, doszło w okolicach Białowieży, gdzie były próby siłowego przekroczenia granicy. Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że w policjantów rzucano kamieniami i konarami; policjanci nie odnieśli obrażeń.
Ostatniej doby SG udzieliła pomocy czterem migrantom.
Z danych POSG wynika, że od początku czerwca było ponad 1,7 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W maju takich prób było ponad 8 tys., w kwietniu prawie 3,4 tys. Od początku roku było ponad 17 tys.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Rząd zapowiada, że zabezpieczenia te będą wzmacniane.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem; prace już trwają. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ ktl/