18 kwiecień 2024

Konferencja Pomóc po krzywdzie. Jak chronić i wspierać nasze dzieci? za nami.

fot. nadesłane
Jak pomóc dzieciom krzywdzonym i jak do krzywdy nie dopuścić, dlaczego krzywda często związana jest z tajemnicą, co na to prawo – między innymi takie zagadnienia poruszyli uczestnicy konferencji „Pomóc po krzywdzie. Jak chronić i wspierać nasze dzieci?”, którą zorganizowali Wojewoda Podlaski wraz z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej przy współpracy z Podlaskim Kuratorem Oświaty i Miastem Białystok.
REKLAMA

Według Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce 2023, którą opublikowała Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę, 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. 26% nastolatków zostało wykorzystanych seksualnie bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem. 32% dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej. - To w dzieciństwie nabywamy określonych kompetencji, to w dzieciństwie kształtujemy swój charakter, to wtedy właśnie budujemy swoje relacje i obraz świata, w którym żyjemy. Jeżeli doświadczamy przemocy to odciska to swoje piętno na późniejszych latach i całym naszym dorosłym życiu – mówił na wstępie konferencji wojewoda Jacek Brzozowski. - Wydaje mi się, że odbudowanie zaufania dziecka do dorosłego jest szalenie trudne. Sprawienie, żeby dzieci czuły się bezpiecznie, jest naszym wspólnym obowiązkiem – dodał.

Dlatego konferencja połączyła przedstawicieli różnych środowisk: dyrektorów szkół, nauczycieli, trenerów klubów sportowych. Problematykę przybliżyli pedagodzy, psychoterapeuci oraz prawnicy. - Jako trenerzy, działacze, nauczyciele odpowiadamy za to, żeby stworzyć komfortowe warunki pracy zarówno dla personelu, jak i naszych podopiecznych. Żeby oni realizowali swoje pasje w bezpiecznym środowisku, a naszym zadaniem jest eliminowanie wszystkich zagrożeń – podkreślał Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Zjawisko krzywdy dzieci to nie jest to coś nowego, o czym jako nauczyciele nie wiemy, ale dzisiejsze spotkanie ma służyć przede wszystkim temu, żeby wyjaśnić coś, co Państwa jeszcze nurtuje – mówiła Agnieszka Krokos-Janczyło, podlaski kurator oświaty.

Do tematu konferencji wprowadziła prof. Wioletta Danilewicz, pełnomocnik wojewody do spraw dzieci i młodzieży. O twórczej profilaktyce i resocjalizacji mówił prof. Marek Konopczyński - pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. nieletnich. Głos zabrały także psycholożki i psychoterapeutki z Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku: Agata Lulewicz poruszyła temat tajemniczej przemocy wobec dzieci, a Julita Maleszewska przedstawiła działania na rzecz pomocy dzieciom pokrzywdzonym. W drugiej części spotkania Michał Kuźmicz - członek Izby Adwokackiej w Opolu – omówił standardy w ochronie dziecka w kontekście Ustawy Kamilka z Częstochowy, a Agnieszka Syczewska – radca prawny w Podlaskim Związku Piłki Nożnej, podzieliła się dobrymi praktykami, wdrożonymi w organizacji.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Białystok
14.6°C
wschód słońca: 04:52
zachód słońca: 19:56
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2024-05-06 19:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-06 19:00
miejsce
Gwint, Białystok, Zwierzyniecka 10
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-08 19:00
miejsce
Aula Widowiskowa im. Janusza...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-08 19:00
miejsce
BTL Lalki - kawiarnia teatralna,...
wstęp biletowany