reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
28 marzec 2025

Akcja ochrony płazów

fot. nadesłane
Miasto Białystok po raz kolejny prowadzi akcję ochrony płazów. Akcja polega na ustawianiu wzdłuż dróg, gdzie ruch pojazdów jest duży, barier ochronnych i pułapek uniemożliwiających płazom wejście na jezdnię. Dzięki tym działaniom w ciągu ostatnich lat udało się uratować w naszym mieście tysiące żab.
REKLAMA
Płazy to grupa kręgowców, która niemal 400 mln lat temu uniezależniła się częściowo od środowiska wodnego. Wprawdzie do rozrodu nadal potrzebują wody, w której składają jaja, jednak po zakończeniu rozwoju larwalnego przeobrażają się i wychodzą na ląd. Szczególnie ważnym okresem w życiu płazów jest wiosna i czas godów. Każdego roku wczesną wiosną płazy wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i rozpoczynają wędrówkę do zbiorników wodnych, aby przystąpić do rozrodu. Często trasy ich migracji są przecięte siecią dróg, na których jest duży ruch pojazdów. Wiele płazów wtedy ginie.

Właśnie dlatego w Białymstoku już od kilkunastu lat staramy się je chronić. Wzdłuż wytypowanych dróg ustawiane są bariery ochronne i pułapki uniemożliwiające płazom wejście na jezdnię. Wędrujące płazy, przenoszone są na drugą stronę drogi i wypuszczane w bezpiecznym miejscu – wyjaśnia zastępczyni prezydenta Eliza Agnieszka Cybulko. Nasze działania są bardzo ważne, bo od lat w całej Europie obserwuje się drastyczny spadek liczebności płazów.

W czterech lokalizacjach zostały zamontowane bariery ochronne i pułapki uniemożliwiające płazom wyjście na jezdnię. Bariery znajdują się przy ul. Karpińskiego, ul. Plażowej, trasie Alei Niepodległości i przy drodze wewnętrznej odchodzącej od ul. Gen. Stanisława Maczka. Bariery są codziennie monitorowane, a pojawiające się płazy przenoszone na drugą stronę jezdni i wypuszczane we wskazanym miejscu. Do tej pory zaobserwowano osobniki z gatunków: ropucha szara, żaba trawna, żaba moczarowa i grzebiuszka ziemna.

W wyniku działalności Miasta powstają lub są przystosowywane zbiorniki wodne do funkcji przyrodniczje, jak np. Stawy Marczukowskie. Obok dwóch dużych stawów znajdują się dwa dodatkowe oczka wodne przeznaczone do rozrodu lokalnej populacji płazów, w których przeprowadzono konserwację. Polegała ona na wycięciu odrostów krzewów i trzciny oraz usunięcia nadmiaru osadu. Dzięki tym zabiegom i ustabilizowaniu parametrów chemicznych wody, powinny stać się miejscem bardziej atrakcyjnym dla płazów

Działania te mają pomóc lokalnej populacji płazów i zwrócić uwagę mieszkańców na problem związany z ich rosnącą śmiertelnością zauważalną w całym kraju. Ponadto od wielu lat w placówkach szkolnych, są organizowane bezpłatne zajęcia edukacyjne, na których uczestnicy dowiadują się o funkcjonowaniu tej mało znanej grupy zwierząt. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Białystok
9.4°C
wschód słońca: 06:00
zachód słońca: 19:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2025-03-31 19:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-31 19:00
miejsce
Zmiana Klimatu, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-31 19:00
miejsce
BTL Lalki - kawiarnia teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-02 19:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany