Wmurowano kamień węgielny pod cerkiew na osiedlu Białostoczek
Budowa trwa od września 2024 roku, to inwestycja parafii Św. Ducha. Uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w asyście biskupa supraskiego Andrzeja i licznie zgromadzonego duchowieństwa.
Wśród gości uroczystości byli przedstawiciele władz samorządowych, w tym obecny i byli prezydenci miasta oraz księża katoliccy z parafii na tym osiedlu. "Długa, kręta, wręcz labiryntowa i wyboista była droga prowadząca nas na ten plac budowy. Były momenty, kiedy przeżywaliśmy pewną nadzieję, w większości były to jednak momenty bez nadziei na budowę tej świątyni" - mówił proboszcz parafii Św. Ducha ks. Jerzy Boreczko.
"Jeżeli planowane dzieło ma służyć zbawieniu człowieka, Bóg wyprostuje najbardziej kręte ścieżki. Niemożliwe stanie się możliwym. Niepojęty dla człowieka plan Boży wczoraj, staje się zrozumiały i pojęty dzisiaj" - podkreślał.
O historii przygotowań do tej budowy mówił ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Przypomniał, że od 2001 roku Cerkiew zabiegała o działkę z zasobów miasta, na której świątynia mogłaby powstać.
Ówczesne władze samorządowe informowały jednak, że Białostoczek - pod względem urbanistycznym, funkcjonalnym i społecznym - jest zagospodarowany "docelowo", sama gmina nie ma tam terenów pod budownictwo, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje funkcji sakralnej, poza działkami zabudowanymi wcześniej.
Potem były wskazywane różne potencjalne lokalizacje, w tym nad rzeką Białą. W 2005 roku wskazana została obecna. Abp Jakub dziękował kolejnym władzom zaangażowanym w ten projekt; przypomniał, że dopiero w 2016 roku dopięte zostały wszelkie formalności i Cerkiew pozyskała tę nieruchomość. Przypominał, że przeszkodą w rozpoczęciu inwestycji okazała się jednak linia ciepłownicza zasilająca osiedle, konieczne było jej przesunięcie, a to zajęło kolejne lata.
Jak mówił, budowa świątyni zmienia przestrzeń fizyczną w metafizyczną. "Choć w świątyni jesteśmy obecni fizycznie, empirycznie, to przecież naszym umysłem, sercem, a właściwie całym naszym jestestwem dotykamy rzeczy transcendentnych. Modlitwa przemienia bowiem przestrzeń, przemienia ją i nas, bowiem dokonuje się przez modlitwę nasze uświęcenie" - powiedział hierarcha.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski nawiązał do trwających dni miasta; mówił, że ta uroczystość dopełnia te miejskie uroczystości i wnosi do nich "dużo duchowości". "Cieszymy się, że społeczność, (...) która miała dosyć utrudnioną drogę do uczestniczenia w nabożeństwach w swojej parafii, teraz będzie miała świątynię bardzo blisko" - mówił.
Podlaskie to region, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.
W Białymstoku jest obecnie dziesięć parafii prawosławnych, każda ma swoją cerkiew. Na terenie parafii katedralnej (sobór św. Mikołaja) znajduje się też cerkiew akademicka św. Marii Magdaleny; w mieście jest również cerkiew garnizonowa prawosławnej parafii wojskowej, są także kaplice na cmentarzach.(PAP)
rof/ sdd/
