Jasną Górę odwiedziło w 2023 r. 3,6 mln pielgrzymów
Jasnogórscy paulini tradycyjnie pod koniec grudnia przedstawiają sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku. Jak wynika z przekazanych przez nich danych, w ciągu minionych 12 miesięcy do Częstochowy przybyło blisko 3,6 mln pielgrzymów, podczas gdy w 2022 r. było ich ok. 2,5 mln. Jak wynika z jasnogórskich statystyk, w 2019 r. sanktuarium w Częstochowie odwiedziło 4,4 mln wiernych. Najmniej w ostatnich latach pielgrzymów było w 2020 r. - niespełna milion.
W 2023 r. w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej dotarło na Jasną Górę w sumie ok. 87 tys. osób. Do Częstochowy przybyło 228 pielgrzymek pieszych, które zgromadziły łącznie ponad 77 tys. osób, a także 200 grup rowerowych, 17 biegowych, dwie rolkowe i jedna konna. Najliczniejsze były: 41. Pielgrzymka Tarnowska (prawie 5,5 tys. osób), 44. Radomska Pielgrzymka Piesza – (ponad 5 tys.), 42. Krakowska Pielgrzymka Piesza (4,5 tys. i 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza (4,3 tys. pątników).
„W bieżącym roku obserwowaliśmy po raz kolejny tendencję wzrostową liczby osób korzystających z oferty Jasnogórskiego Centrum Informacji w naszym Sanktuarium. Aktualnie zaobserwowaliśmy kolejny skok w statystykach i przy 68 984 oprowadzonych osobach Przewodnicy jasnogórscy oprowadzili grupy z 71 krajów” - podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, które również prowadzi szeroką działalność informacyjną. Stronę internetową Biura - www.jasnagora.com - odwiedziło 1,7 mln osób, a dwa razy więcej stronę www.jasnagora.pl. Jak co roku, miliony wiernych obserwowało transmisje nabożeństw z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na kanale YouTube.
Do najważniejszych wydarzeń w ostatnich 12 miesiącach na Jasnej Górze paulini zaliczają m.in. obchody Roku o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę jego śmierci, a także jubileusz 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. „Letnie piesze pielgrzymowanie wciąż postrzegane jest jako fenomen. Po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei. W drugim roku wojny w Ukrainie nie brakowało modlitwy o pokój i różnego rodzaju form wsparcia dla wschodnich sąsiadów” - podkreślają służby prasowe sanktuarium.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ sdd/