reklama
kategoria: Religia
20 czerwiec 2025

27 czerwca w Bohonikach ekumeniczne modlitwy o pokój i sprawiedliwość

zdjęcie: 27 czerwca w Bohonikach ekumeniczne modlitwy o pokój i sprawiedliwość / v48682404
v48682404
27 czerwca w Bohonikach (Podlaskie) odbędą się modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie, z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. Inicjatorem jest Muzułmański Związek Religijny w RP, który w tym roku świętuje stulecie założenia.
REKLAMA

Doroczne ekumeniczne spotkanie, z modlitwami o pokój w miejscach konfliktów na świecie, a także o dialog międzyreligijny i międzynarodowy, polscy muzułmanie organizują od 2004 roku. W tym roku są one jednym z głównych punktów obchodów stulecia założenia MZR - najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu.

Pierwsze spotkania odbywały się w Kruszynianach, kolejne - podobnie jak tegoroczne - w Bohonikach. Obie te podlaskie miejscowości tradycyjnie związane są z islamem, wyznawanym przez społeczność polskich Tatarów; są tam zabytkowe, drewniane meczety i mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

"Bohoniki są doskonałym miejscem modlitewnego wydarzenia, gdyż same od wieków są przykładem zgodnego współistnienia i wzajemnego szacunku pomiędzy mieszkańcami różnego wyznania. Polscy Tatarzy od wieków dają świadectwo przywiązania do tradycji patriotycznych oraz do religii przodków wyznawanej do dziś" - podkreśla MZR.

Polscy muzułmanie zwracają uwagę na znaczenie duchowe i ekumeniczne takich modlitw o pokój i sprawiedliwość wyznawców trzech religii: islamu, chrześcijaństwa i judaizmu.

"Uroczystość to przestrzeń do spotkania, symbolicznych modlitw i dialogu, która gromadzi przywódców religijnych, dyplomatów, przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej oraz służb mundurowych, a przede wszystkim społeczności w atmosferze zgody i otwartości" - pisze muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku w swoich mediach społecznościowych.

Do powołania MZR doszło w czasie Wszechpolskiego Zjazdu Delegatów Gmin Muzułmańskich, który 28-29 grudnia 1925 roku odbył się w Wilnie. Chodziło o zjednoczenie tej społeczności; powstanie organizacji było też konsekwencją odzyskania przez Polskę niepodległości w sytuacji, gdy polscy muzułmanie znajdowali się na terenach różnych zaborów.

Np. polscy muzułmanie w zaborze rosyjskim byli przed I wojną światową zorganizowani w gminy wyznaniowe, które podlegały muftiemu z Krymu. W 1919 roku powracający z Rosji Tatarzy polscy założyli w Wilnie Centralny Komitet Tatarów Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Zaś w 1923 roku muzułmanie warszawscy założyli Związek Muzułmański miasta stołecznego Warszawy.

Ponieważ taka działalność nie zaspokajała potrzeb całej społeczności muzułmańskiej w Polsce, w 1925 roku w Wilnie powołano jednolitą organizację. Zjazd powołał też urząd przywódcy religijnego polskich muzułmanów – muftiego. Został nim Jakub Szynkiewicz. Powstały wówczas MZR miał dbać o edukację i posługę religijną oraz kształcić islamskich duchownych.

W PRL była to jedyna organizacja, która skupiała muzułmanów i miała monopol na każdą działalność: kulturalną, oświatową czy religijną. To się zmieniło po zmianie ustrojowej 1989 roku, gdy powstał Związek Tatarów RP.

Działalność MZR reguluje ustawa o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Uchwalona w 1936 roku, z nowelizacjami obowiązuje do dziś. MZR otrzymał dzięki tej ustawie osobowość prawną, np. możliwość posiadania majątku, korzystania z ulg i zwolnień od podatków państwowych i komunalnych obiektów sakralnych.

Trwają rządowe prace nad nową ustawą, bardziej dostosowaną do współczesnych realiów działalności organizacji.(PAP)

rof/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
19.1°C
wschód słońca: 04:04
zachód słońca: 20:58
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2025-07-03 19:00
miejsce
Zmiana Klimatu, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-04 20:00
miejsce
Taras Above Business Spot,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-11 20:00
miejsce
Taras Above Business Spot,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-17 20:00
miejsce
Taras Above Business Spot,...
wstęp biletowany