14 styczeń 2023

Straż Graniczna zwiększyła limit przyjęć do służby. Zamierza przyjąć ponad tys. nowych osób

zdjęcie: Straż Graniczna zwiększyła limit przyjęć do służby. Zamierza przyjąć ponad tys. nowych osób / fot. PAP
fot. PAP
Straż Graniczna zwiększyła limit przyjęć do służby i zamierza w tym roku przyjąć ponad tysiąc nowych osób - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa SG por. Anna Michalska. Dodała, że kandydatów do służby nie brakuje, a o jedno miejsce ubiega się obecnie pięć osób.
REKLAMA

Michalska zaznaczyła, że ponad tysiąc nowych osób, które Straż Graniczna planuje w tym roku przyjąć do służby to o ponad 100 osób więcej niż rok wcześniej. Dodała, że limit przyjęć do służby został w tym roku zwiększony.

"Formacja od ponad dwóch lat jest na pierwszej linii działań, a w związku z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej i agresją Rosji w Ukrainie staliśmy się jedną z najważniejszych formacji w kraju" - oceniła Michalska.

Rzeczniczka podkreśliła, że pomimo zwiększania liczby kandydatów przyjmowanych do służby Straż Graniczna stawia przede wszystkim na jakość. "Nawet kosztem tego, że nie pozyskamy odpowiedniej liczby nowych funkcjonariuszy" - powiedziała. "Zakres działań, które realizujemy również na arenie międzynarodowej nie pozwala nam zejść z jakości" - dodała.

Straż Graniczna poinformowała, że rekrutacja do służby prowadzona jest w sposób ciągły, a przyjęcia będą odbywać się w trzech terminach: w lutym, marcu i październiku. Z danych Straży Granicznej wynika, że kandydatów do służby nie brakuje.

"Bardzo nas to cieszy" - powiedziała Michalska i dodała, że w ubiegłym roku o przyjęcie do formacji ubiegało się 4,4 tys. kandydatów. "To od wielu lat największa liczba kandydatów" - zaznaczyła. Z danych SG wynika ponadto, że w roku 2019 o przyjęcie do służby ubiegało się 4285 osób, w 2020 – 4210, w 2021 r. - 4090.

Michalska poinformowała, że w ubiegłym roku do służby przyjęto 870 osób, zaś odeszło 616 osób. "Na jedno miejsce ubiega się obecnie do służby pięć osób" - powiedziała. Dodała, że limity miejsc zwiększone zostały głównie pod kątem oddziałów na granicy wschodniej. Do Podlaskiego i Nadbużańskiego OSG ma zostać przyjętych w tym roku po 150 osób, do Bieszczadzkiego – 135, a do Warmińsko-Mazurskiego - 80. Najwięcej osób ma zostać przyjętych w tym roku do Nadwiślańskiego Oddziału SG – 160 osób. Na każdym etapie komendanci oddziałów mogą zwrócić się jeszcze o zwiększenie limitów przyjęć.

Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronach internetowych oddziałów i Komendy Głównej SG. Nowością jest moduł, dzięki któremu po zalogowaniu kandydaci mogą śledzić i dostawać powiadomienia o kolejnych etapach swojej rekrutacji. Od początku ubiegłego roku nie ma już górnego limitu wieku, a drugie etapy postępowania rekrutacyjnego odbywają się w oddziałach; wcześniej trzeba było wyjeżdżać do jednego z ośrodków szkolenia SG.

"Kandydatom rekomendujemy aby przede wszystkim przygotowali się do egzaminu sprawności fizycznej. Obserwujemy, że osoby pewne swoich umiejętności podchodzą do egzaminu sportowego nieprzygotowani i w rezultacie go nie przechodzą" - powiedziała Michalska.

SG przypomniała, że służbę w formacji może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

"Chętni do służby w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, m.in. jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, piloci, członkowie załóg jednostek pływających, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych, czy funkcjonariusze wydziałów zabezpieczenia działań" - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że służba w Straży Granicznej to także udział w misjach międzynarodowych - w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą polscy strażnicy graniczni, a także możliwość służby w instytucjach międzynarodowych.

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
4.7°C
wschód słońca: 05:20
zachód słońca: 19:33
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2024-04-18 10:00
miejsce
Aula Kongresowa WANS, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 12:00
miejsce
Aula Kongresowa WANS, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 17:00
miejsce
Aula Kongresowa WANS, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 18:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany