reklama
kategoria: Na Sygnale
8 kwiecień 2025

Proces o handel ludźmi; w pierwszej instancji wyrok 3 lat więzienia

zdjęcie: Proces o handel ludźmi; w pierwszej instancji wyrok 3 lat więzienia / v9412914
v9412914
Sprawą tzw. handlu ludźmi zajmuje się Sąd Apelacyjny w Białymstoku. We wtorek zakończył się tam proces odwoławczy mężczyzny oskarżonego o to, że osobę w stanie nieporadności związanej z zaburzeniami psychicznymi zwerbował do pracy, ale nie płacił jej za nią i więził.
REKLAMA

W pierwszej instancji zapadł nieprawomocny wyrok trzech lat więzienia, sąd orzekł też 15 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego oraz 5-letni zakaz zbliżania się do niego. Wyrok zaskarżył obrońca, chce uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania olsztyńskiemu sądowi okręgowemu.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Według aktu oskarżenia Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ, przez pół roku na przełomie lat 2021-2022 oskarżony dopuścił się przestępstwa tzw. handlu ludźmi wobec mężczyzny, który w tej sprawie został uznany za pokrzywdzonego. Wszystko działo się w jednej z miejscowości na Warmii i Mazurach oraz w Warszawie.

Według śledczych, oskarżony dopuścił się tego przestępstwa wykorzystując stan nieporadności pokrzywdzonego, wynikający z "organicznych zaburzeń osobowości, niskiego intelektu i cech zaburzeń urojeniowych" i nadużywając stosunku zależności.

Jak wynika z aktu oskarżenia, zwerbował on pokrzywdzonego do pracy obiecując wynagrodzenie, przewiózł do mieszkania w Warszawie, ale tam pozbawił go wolności zamykając w mieszkaniu. Wykorzystywał go do prac związanych z remontem tego lokalu, ale też pozyskiwaniem i sprzedażą złomu oraz sprawowaniem opieki nad przewlekle chorą osobą, za pracę nie płacił.

Obrona stoi na stanowisku, że ocena dowodów przez sąd pierwszej instancji była "tendencyjna i nieobiektywna", zwraca też uwagę, że ten sąd nie uwzględnił wniosku o powołanie dodatkowych biegłych psychologów i psychiatrów. Mec. Paweł Janc mówił w mowie końcowej m.in. o zaburzeniach psychicznych pokrzywdzonego.

"Nie można na bazie tych zaburzeń, budować podstawy oskarżenia jako jedynej" - mówił obrońca. W jego ocenie, pokrzywdzony "jest podatny na sugestie" i był takiej sugestii poddany w śledztwie. Powiedział też, że sytuację tego mężczyzny po przewiezieniu do Warszawy trzeba porównywać do jego sytuacji życiowej przed przyjazdem.

"Czy prokurator, czy sąd zainteresował się tym, w jakim łóżku on spał, kto go karmił, czy miał co jeść? Czy rodzina, która złożyła to zawiadomienie opiekowała się nim, była na miejscu czy był pozostawiony całkowicie sobie? (...). A może w tej Warszawie mimo pewnych dyskomfortów (...) było mu tam lepiej?" - mówił mec. Janc. Argumentował, że mimo wielokrotnej analizy akt tej sprawy nie znalazł w dowodach potwierdzenia, że "w ogóle doszło do handlu ludźmi".

Prokuratura chce utrzymania wyroku. Reprezentująca ją na rozprawie odwoławczej prok. Weronika Rybnik z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe powiedziała, że przeprowadzone dowody potwierdziły sprawstwo oskarżonego. "Sąd pierwszej instancji w sposób bardzo wyczerpujący wskazał, dlaczego nie uznał za wiarygodne zeznań niektórych świadków, często konfrontował te zeznania z zeznaniami samego pokrzywdzonego, a także z wyjaśnieniami oskarżonego" - dodała.(PAP)

rof/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
18.5°C
wschód słońca: 05:14
zachód słońca: 19:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2025-04-23 19:00
miejsce
Kino Forum, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-23 19:00
miejsce
BTL Lalki - kawiarnia teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-24 18:00
miejsce
Białostocki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-25 19:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany