reklama
kategoria: Na Sygnale
26 kwiecień 2023

Podlaskie/ SG zatrzymała od początku roku ponad 230 kurierów przy granicy z Białorusią

Ponad 230 osób podejrzanych o pomoc lub organizację nielegalnej migracji z Białorusi zatrzymali od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG. Obecnie najwięcej takich przypadków notowanych jest w okolicach Puszczy Białowieskiej, zdarzają się też pościgi za tzw. kurierami.
REKLAMA

Minionej doby w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego zatrzymano sześciu cudzoziemców - dwóch obywateli Ukrainy, dwóch Uzbekistanu, Rosjanina i Białorusina - którzy albo już przewozili nielegalnych migrantów, albo po nich jechali - poinformowała w środę SG. Był wśród zatrzymanych Ukrainiec skontrolowany w Białowieży, który przewoził chryslerem dziesięć osób, po pięciu Irańczyków i Afgańczyków.

W okolicach Białowieży jeden z Uzbeków wytypowanych tam do kontroli drogowej próbował uciekać, po krótkim pościgu został zatrzymany. Twierdził, że przyjechał pozwiedzać Puszczę Białowieską; okazało się, że wraz z innym kierowcą - obywatelem Uzbekistanu - przyjechali w pobliże granicy po dziesięciu Afgańczyków.

W miniony poniedziałek jednego dnia funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali dziewięciu tzw. kurierów; również w tej samej części regionu, na terenie powiatów hajnowskiego i siemiatyckiego. W Białowieży zatrzymanych zostało dwóch ukraińskich kierowców, którzy przewozili w sumie dziesięciu Syryjczyków. W pobliskiej miejscowości Pogorzelce inny kierowca nie zatrzymał się do kontroli; próbując uciec uderzył w samochód pograniczników. Po strzałach ostrzegawczych został zatrzymany, okazało się, że to Gruzin, który wiózł dwóch nielegalnych migrantów pochodzących z Afganistanu.

Rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz zwraca uwagę, że w ostatnim czasie właśnie na tej części granicy koncentrują się działania grup przestępczych zajmujących się przemytem ludzi; to tereny podmokłe, bagniste, częściowo rezerwat ścisły Puszczy Białowieskiej. "Pewnie wydaje się tym kurierom, że tam będzie im łatwiej, migranci dotrą tam do nich i stamtąd będą ich transportować" - dodała mjr Zdanowicz.

Zatrzymanym kurierom za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom nielegalnego przekraczania granicy grozi do 8 lat więzienia. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, obok karnego zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają oni również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen na czas od 5 do 10 lat.

Straż Graniczna podkreśla, że proceder ma charakter zorganizowany; migranci próbujący nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę już od początku podróży współdziałają z organizatorami zamieszkałymi poza Unią Europejską, a ci współpracują ze służbami granicznymi Białorusi. Koszt "usługi" polegającej na przewiezieniu migranta z Moskwy do Niemiec, waha się od 5 do 8,5 tys. dolarów od osoby.

W całym 2022 roku SG zatrzymała w Podlaskiem ponad 360 osób podejrzanych o pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusi do Polski.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
20.1°C
wschód słońca: 03:57
zachód słońca: 20:59
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2025-06-21 17:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-22 19:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-24 19:00
miejsce
Motopub, Białystok, ul. Młynowa 14
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-27 20:00
miejsce
Taras Above Business Spot,...
wstęp biletowany