17 styczeń 2023

Dwie osoby zatrzymane pod zarzutem organizacji przemytu ludzi przez granicę z Białorusią

zdjęcie: Dwie osoby zatrzymane pod zarzutem organizacji przemytu ludzi przez granicę z Białorusią / fot. PAP
fot. PAP
Podlaska policja zatrzymała w Ustce (woj. pomorskie) dwie osoby podejrzane o organizację przemytu ludzi przez granicę z Białorusią. Po postawieniu zarzutów 25-letni mężczyzna został aresztowany, jego o rok młodsza partnerka wpłaciła poręczenie majątkowe.
REKLAMA

Jak podał we wtorek zespół prasowy podlaskiej policji, para organizowała nie tylko nielegalne przekraczanie granicy z Białorusią ale też transport w pobliże polskiej granicy zachodniej.

Śledztwo zaczęło się od zatrzymania na początku ubiegłego roku niedaleko Hajnówki (woj. podlaskie) dwóch tzw. kurierów nielegalnych imigrantów. Idąc tym tropem ustalono, że w organizację przestępstwa zamieszani są kobieta i mężczyzna z województwa pomorskiego; to oni mieli zamieszczać w internecie informacje o pracy dla kierowców; za znalezienie osoby chętnej do takiej pracy organizator procederu otrzymywał minimum pół tys. euro od głównego zleceniodawcy.

"Kierowca otrzymywał na telefon lokalizację, gdzie ma jechać, żeby odebrać oczekujące osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, a następnie transportował je do zachodniej granicy. Zadaniem kierowcy wykonującego taki kurs było wykonanie fotografii dokumentującej dowiezienie migrantów do zachodniej granicy i wysłanie zleceniodawcy" - podała podlaska policja.

Transporty nielegalnych imigrantów były pilotowane. Ok. 10 km przed nimi jechał kolejny kierowca, którego zadaniem było informowanie o policyjnych patrolach oraz drogach, którymi najłatwiej będzie je ominąć.

Zatrzymana w Ustce para podejrzana jest o organizację nielegalnego przekraczania granicy oraz ułatwianie udzielania pomocy osobom nielegalnie przekraczającym tę granicę. Obojgu grozi do 8 lat więzienia. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
0.8°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
podlaskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 17:30
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany