326 migrantów chciało się dostać z Białorusi do Polski
Do prób przekroczenia granicy doszło na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. W piątek było to 96 prób, w sobotę 135, w niedzielę - 95 – poinformowała w komunikacie rzeczniczka POSG mjr Katarzyna Zdanowicz.
Na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy SG w Białowieży - jak podała Zdanowicz - "zaatakowane zostały polskie patrole". "Cudzoziemcy kamieniami i gałęziami usiłowali utorować sobie drogę na zachód Europu. Podczas ataku używali też procy. Wybita została szyba w samochodzie służbowym Straży Granicznej" - poinformowała.
SG informuje też o zatrzymaniu kolejnych dziesięciu tzw. kurierów przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Zatrzymano pięciu Ukraińców, dwóch obywateli Maroka i Estonii, a także Białorusina. Z danych POSG wynika, że od początku roku zatrzymano łącznie 97 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.
W kwietniu br. na odcinku granicy państwowej ochranianym przez POSG odnotowano ok. 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W marcu było łącznie ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym. Migranci próbujący przedostać się do Polski od początku roku pochodzili z blisko 30 państw.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
SG wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.
Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisana została umowa z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.(PAP)
Autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ agz/