Wspólnie na rzecz walki z HPV
Zmiany w programie szczepień przeciwko HPV, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, dają obecnie realną szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i zmniejszenie zachorowalności na nowotwory z nim związane.Statystyki są przerażające. Codziennie sześć kobiet dowiaduje się o raku szyjki macicy, a cztery umierają z powodu nowotworu. Ale HPV może powodować również nowotwory u mężczyzn, między innymi krtani i gardła, dlatego tak ważne jest szczepienie wszystkich, bez względu na płeć. Szczepienia to inwestycja w nasze zdrowie i naszą przyszłość, dlatego zachęcamy wszystkich rodziców, aby zaszczepili swoje córki i swoich synów – przekonuje Anja Rubik.
Współpraca wojewody podlaskiego, marszałka województwa, prezydenta Białegostoku, kuratora oświaty i Fundacji SEXEDPL ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców z informacjami na temat profilaktyki HPV, ze szczególnym uwzględnieniem rodziców dzieci w wieku szkolnym.Korzyści płynące z ochrony przed zakażeniem są nie do przecenienia. W Australii dzięki szczepieniom udało się wyeliminować taką jednostkę chorobową, jaką jest rak szyjki macicy. Tamtejsi lekarze, żeby móc prowadzić badania nad tego rodzaju nowotworami, muszą dziś przyjeżdżać do Europy. Taki sukces dowodzi, że szczepienia są jednym z najpotężniejszych narzędzi w walce z chorobami zakaźnymi i ich powikłaniami – powiedział wojewoda Jacek Brzozowski.
Dzięki możliwości szczepień w szkołach Fundacja SEXEDPL pragnie unaocznić, jak proste może być zadbanie o zdrowie dzieci. Misją działania „Bye Bye HPV” jest jak najszersze informowanie wszystkich rodziców o możliwości bezpłatnych szczepień dla dzieci w wieku 9-14 lat.Edukacja i zdrowie idą w parze, dlatego tak ważne jest, aby szkoły były miejscem, w którym nie tylko przekazuje się wiedzę, ale również buduje świadomość zdrowotną. Wirus HPV to zagrożenie, któremu możemy skutecznie przeciwdziałać dzięki profilaktyce i szczepieniom. Statystyki są alarmujące, ale mamy realne narzędzia, by to zmieniać. Współpraca na rzecz edukacji o HPV to inwestycja w przyszłość naszych uczniów i ich zdrowie. Zachęcam wszystkich rodziców, aby podjęli świadomą decyzję o szczepieniu swoich dzieci. To jeden z najprostszych sposobów, by uchronić je przed poważnymi chorobami w przyszłości – wyjaśnia Agnieszka Krokos-Janczyło Podlaski Kurator Oświaty.
Kolejnym krokiem będzie kampania edukacyjna skierowana do rodziców, by w sposób świadomy podjęli decyzję o szczepieniu dzieci przeciw HPV. Działania fundacji i współpraca z województwem podlaskim będą wspierane także przez regularną obecność w mediach specjalistów i ekspertów, a także lokalne aktywności edukacyjne.Wszystkich rodziców i opiekunów, którzy jeszcze nie skorzystali ze szczepień przeciw HPV, zachęcam do skorzystania z tej możliwości. HPV, czyli wirus brodawczaka jest odpowiedzialny nie tylko za raka szyjki macicy, wywołuje również inne groźne choroby. Ministerstwo wprowadziło to szczepienie do programu szczepień ochronnych w ramach profilaktyki onkologicznej dzieci i młodzieży. To ma chronić ich zdrowie i życie. Przypominam, że szczepienie jest bezpłatne, a mogą z niego skorzystać dzieci od 9 do 14 roku życia. Gorąco zachęcam i cieszę się, że województwo podlaskie mogło wesprzeć tak potrzebną, ważną inicjatywę i jest partnerem akcji – powiedział marszałek Łukasz Prokorym.
Skoordynowane działania będą miały większą siłę przekazu. Bez wahania angażujemy się w tę akcję, podobnie jak w wiele innych kampanii związanych ze zdrowiem, które organizujemy, współtworzymy i lub wspieramy.Miasto Białystok włącza się w kampanię „Bye Bye HPV”. Bardzo ważne jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat tego wirusa, który powoduje choroby nowotworowe zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Co najważniejsze – możemy zapobiegać temu zagrożeniu szczepiąc się i w ten sposób ratować życie. Dlatego Miasto aktywnie będzie uczestniczyć w promowaniu szczepień – tej profilaktycznej formy ochrony zdrowia i życia nas wszystkich – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Sformalizowanie działań poprzez podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy w tym temacie to krok w dobrą stronę.
Po podpisaniu listu intencyjnego dyrektorzy szkół podstawowych spotkali się z organizatorami kampanii, którzy opowiedzieli o projekcie Bye Bye HPV, a także wyjaśnili, czym jest wirus HPV i jakie choroby powoduje. Informacje na temat HPV i szczepień można znaleźć na stronie internetowej Fundacji SEXEDPL.