Nowy system gospodarowania odpadami
1. Gmina organizuje odbiór odpadów, w tym wyłania w przetargu firmy, które będą odbierały odpady oraz podpisuje z nimi umowy.
2. Właściciel nieruchomości powinien wypowiedzieć dotychczasową umowę na odbiór odpadów, tak aby przestała obowiązywać z dniem 30 czerwca 2013r. Do pierwszej składanej deklaracji należy dołączyć kopię dotychczasowej umowy na odbiór odpadów komunalnych.
3. Wszyscy właściciele nieruchomości do 31 maja 2013 r. składają deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeżeli twoje mieszkanie znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty mieszkaniowej, nie składasz deklaracji samodzielnie. W przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne ustala się stawkę opłaty za pojemnik o określonej pojemności , uzależnioną od sposobu zbierania i odbierania odpadów.
4. Opłata za odbiór odpadów od 1 lipca 2013 r. wnoszona jest do gminy i jest obowiązkiem z mocy prawa.
5. Segregujesz – płacisz mniej. Z twojej nieruchomości odbierane będą dwie frakcje: odpady zmieszane oraz opakowania szklane (słoiki, butelki) oraz odpady zielone: odbiór - 8 razy w roku, odpady wielkogabarytowe: bloki - raz w miesiącu, zabudowa jednorodzinna - 2 razy w roku.
6. Nie kupuj pojemników. Wyposażenie nieruchomości w pojemniki na zmieszane odpady komunalne oraz pojemniki i worki na szkło opakowaniowe będzie leżało po stronie Miasta.
7. Na terenie miasta zlokalizowanych będzie ponad kilkaset "gniazd”, złożonych z pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, gdzie nieodpłatnie będziesz mógł wrzucić posegregowane odpady.
8. Odpady problemowe (leki, sprzęt RTV i AGD, meble, odpady remontowe i zielone, itp.) będziesz mógł nieodpłatnie oddać do EKOpSZOK (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).
9. W przypadku niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów, Prezydent Miasta Białegostoku określi w drodze decyzji wysokość opłaty, biorąc pod uwagę szacunki, w tym średnią ilość odpadów powstających na nieruchomości o podobnym charakterze. W przypadku wniesienia niższej opłaty od należnej, Prezydent Miasta Białegostoku określi w drodze decyzji wysokość zaległości w trybie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja Podatkowa.
źródło: www.bialystok.pl