27 listopad 2023

Miejsca z nowymi nazwami

fot. nadesłane
Białostoccy radni zaakceptowali przygotowane przez Urząd Miejski propozycje nowych nazw w mieście. Patronów otrzymały trzy miejsca: okolice Stawów Marczukowskich, plac w pobliżu skrzyżowania ul. gen. J. Bema i Angielskiej oraz rondo na osiedlu Przydworcowe.
REKLAMA
Tereny zieleni przy ulicy Marczukowskiej wraz ze stawami będą nosić nazwę Park im. Andrzeja Piotra Karolskiego. W miejscu, które od lat było zaniedbane, w 2016 roku powstał atrakcyjny teren do rekreacji i wypoczynku oraz edukacji przyrodniczej. Stało się tak z inicjatywy właśnie Andrzeja Piotra Karolskiego, wieloletniego dyrektora Departamentu Gospodarki Komunalnej, który zmarł we wrześniu tego roku po długiej chorobie. Jemu  Białystok zawdzięcza też m.in. łąki kwietne i pola słonecznikowe, zielone przystanki, miejską pasiekę, przebudowę Akcentu ZOO. Wymyślił również wydanie serii książek popularnonaukowych dotyczących bioróżnorodności miasta.

Był to człowiek, który zawsze miał głowę pełną pomysłów, jak to miasto upiększyć, ulepszyć. Sprawiał, że o naszych zielonych projektach słyszała cała Polska – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Nazywając park przy Stawach Marczukowskich jego imieniem, chcemy upamiętnić tego wybitnego człowieka w przestrzeni Białegostoku.

Swoimi dokonaniami zawodowymi realizowanymi na rzecz Białegostoku zasłynął też architekt Zbigniew Baum, który zmarł w grudniu 2021 roku. Przez wiele lat spełniał się w zawodzie urbanisty w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Białymstoku. Stworzył wiele koncepcji funkcjonalno-przestrzennych i opracowań planistycznych obejmujących m.in. ścisłe centrum Białegostoku, które są kontynuowane i realizowane. To jego pomysły zaowocowały  zrealizowanym już przedłużeniem ulicy dr. I. Białówny, poprzez ulicę Tadeusza Mazowieckiego do Częstochowskiej i docelowo dalej do Placu Niepodległości im. R. Dmowskiego. Jego wizja śródmieścia, z przedłużeniem ulicy Św. Mikołaja do ul. Wisławy Szymborskiej i dalej do ulicy Krakowskiej, obejmuje nie tylko usprawnienie obsługi komunikacyjnej tej części miasta. Przynosi też głębokie przekształcenie i ożywienie dziś trochę zapomnianych, choć położonych w centrum Białegostoku, terenów. Zgodnie z jego sugestią przeniesiono pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w bardziej eksponowaną, honorową i uzasadnioną historycznie lokalizację – przed budynek dawnego archiwum na Rynku Kościuszki. Teraz jego imię będzie nosić plac położony na terenie osiedla Przydworcowego, u zbiegu ulic Angielskiej i gen. J. Bema.

Trzecim miejscem, któremu radni nadali dziś (27 listopada) nazwę, jest rondo położone na skrzyżowaniu ulic Bohaterów Monte Cassino i kard. S. Wyszyńskiego. Będzie to Rondo Unii Europejskiej.  Nazwę węzła, który powstał w rejonie białostockich dworców, można uznać za symboliczne nawiązanie do wielowymiarowej roli Unii Europejskiej w rozwoju komunikacji. Ponadto inwestycja ta realizowana jest przy znaczącym udziale funduszy unijnych, a 1 maja 2024 roku minie 20 lat od chwili wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. Ten czas okazał się nową epoką i dla naszego kraju, i dla Białegostoku, który od lat wykorzystuje ogromną szansę na rozwój. Do chwili obecnej nasze miasto pozyskało z UE na wsparcie swoich projektów przeszło 4 miliardy złotych. Środki te przeznaczone zostały na unowocześnienie układu komunikacyjnego miasta, gruntowną rewitalizację białostockiego śródmieścia i szereg innych inwestycji, z których na co dzień korzystają tysiące białostoczan.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Białystok
17°C
wschód słońca: 04:42
zachód słońca: 20:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2024-05-06 19:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-06 19:00
miejsce
Gwint, Białystok, Zwierzyniecka 10
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-08 19:00
miejsce
Aula Widowiskowa im. Janusza...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-08 19:00
miejsce
BTL Lalki - kawiarnia teatralna,...
wstęp biletowany