11 listopad 2022

W Święto Niepodległości Polacy w kraju i za granicą wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego

zdjęcie: W Święto Niepodległości Polacy w kraju i za granicą wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego / fot. PAP
fot. PAP
W piątek w południe w Narodowe Święto Niepodległości Polacy odśpiewali hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie, ale także w Nowym Jorku, Kairze i Rzymie.
REKLAMA

Akcję "Niepodległa do Hymnu" zapoczątkowało Biuro Programu "Niepodległa" w 2018 r.

We wspólne śpiewanie hymnu włączyły się szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia.

Hymn śpiewano w ponad 900 miejscach w Polsce i na świecie m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie, w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, ale także w Nowym Jorku, Kairze, Kopenhadze, Rzymie, Bolonii, Toronto, Chicago, Paryżu, a nawet w miejscowości Czerkasy w Ukrainie.

Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał od Zakopanego po Puck i od Bogatyni po Kuźnicę Białostocką oraz Dorohusk.

"Zainteresowanie akcją bardzo cieszy. Widać, że te 5 lat budowania wspólnoty wokół najbardziej dla nas uniwersalnych symboli przyniosło rezultaty, a Polacy chcą uczestniczyć we wspólnym świętowaniu ponad podziałami. Wiemy jednocześnie, że zgłoszone 900 akcji śpiewania hymnu to tylko część faktycznie odbywających się" - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
1.8°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
podlaskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-11 19:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-12 17:30
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany