8 wrzesień 2021

Konferencja o literackim Podlasiu kobiet

fot. nadesłane
W poniedziałek (13 września) w Białymstoku zostanie zorganizowana Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Literackie Podlasie kobiet – autorki, bohaterki, czytelniczki”. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 30-lecia Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
REKLAMA
Konferencja (w godz. 9.00-18.00) będzie poświęcona literackiemu Podlasiu kobiet. W tak określonym przedmiocie badań spotykają się dwa specyficzne doświadczenia: kobiecość i lokalność, w tym przypadku podlaska. Refleksji poddane zostaną między innymi kobiety jako patronki białowieskiej przyrody i przestrzeni publicznej w XXI wieku, twórczość Elżbiety Michalskiej, Piotra Nesterowicza, Krzysztofa Gedroycia, Joanny Siedleckiej, Melanii Burzyńskiej, Agnieszki Suchowierskiej, Marty Guśniowskiej, Miry Łukszy. Uczestnicy przyjrzą się kobietom-autorkom, ale też bohaterkom literatury. Będą rozważać ich społeczne awanse, migracje (zwłaszcza wieś-miasto), rolę w przestrzeni publicznej i intymnej.

Sesja będzie miała charakter hybrydowy – referatów można wysłuchać na żywo bądź online. Prelegenci będą wypowiadać się na Uniwersytecie w Białymstoku (Wydział Filologiczny), na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1, w sali nr 48 (parter). Wstęp jest wolny. Link do obrad, meeting ID: 946 5935 6996, passcode: 0R95Ld.

Konferencja jest kolejnym przedsięwzięciem stanowiącym efekt współpracy Zespołu Badań Regionalnych, Zakładu Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych oraz Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku i została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Przypominamy, że Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest corocznie za dokonania w dziedzinie literatury żyjącym twórcom. Są dwie kategorie: najlepsza książka roku oraz najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2021-11-27 17:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 20:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 18:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-02 19:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany