reklama
kategoria: Kraj
20 listopad 2023

W niedzielę 43 osoby próbowały nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

zdjęcie: W niedzielę 43 osoby próbowały nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski / pixabay/1156808
43 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; 31 z tych osób na widok polskich służb zawróciło na Białoruś. Doszło do kolejnych incydentów, migranci rzucali m.in. petardami, nikt nie doznał obrażeń – podała SG w raporcie z minionej doby.
REKLAMA

W okolicach Białowieży (Podlaskie) czternastu cudzoziemców próbowało przeprawić się wpław przez graniczną rzekę Przewłokę; dziewięć z tych osób wycofało się na Białoruś, po polskiej stronie zatrzymano czterech obywateli Erytrei i Etiopczyka - podała SG w poniedziałek rano na platformie X (dawniej Twitter).

Koło Dubicz Cerkiewnych doszło do kolejnych incydentów. Jak podała SG, grupy agresywnych migrantów ze strony białoruskiej dwukrotnie atakowały polskie patrole rzucając petardami, kamieniami i gałęziami; nikt nie doznał obrażeń.

Według danych SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było ponad 25,2 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu zanotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys. a w październiku - 2 tys. prób. Od początku listopada takich prób było ponad 1,2 tys.

Nielegalni migranci zatrzymani w tym roku przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG pochodzili z ponad 50 krajów.

Na 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

Jak poinformowała w ub. tygodniu rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska, wybrany został wykonawca takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim.

Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim; prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Jak podała Michalska, SG jest w trakcie zabezpieczenia środków unijnych na tę inwestycję.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
20°C
wschód słońca: 06:08
zachód słońca: 18:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2024-09-20 19:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-21 19:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-22 10:00
miejsce
Aula im. Janusza Korczaka Wydziału...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-22 16:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany