Straż Graniczna dostała samochody terenowe do służby głównie na wschodniej granicy
Uroczystość przekazania samochodów odbyła się w Podlaskim Oddziale SG w Białymstoku (POSG). Nowoczesne toyoty land cruiser trafią przede wszystkim do placówek na wschodniej granicy, z czego dziewiętnaście do POSG, a osiemnaście do Nadbużańskiego Oddziału SG.
Ze specjalną konstrukcją i wyposażeniem na potrzeby patrolowe pograniczników, auta warte są 343 tys. zł za sztukę.
Obecny na uroczystości minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podkreślał, że pojazdy te będą wykorzystywane na granicy wschodniej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją. "To są granice dziś szczególnie chronione. Za tymi granicami toczy się wojna, ale też w Rosji i na Białorusi rządzą politycy niechętni Polsce, wrodzy Polsce, których celem jest m.in. destabilizacja sytuacji w naszym kraju" - zaznaczył szef MSWiA.
W jego ocenie, to dzięki funkcjonariuszom SG "te plany się nie udają". "Codziennie udowadniacie waszą znakomitą, wzorową służbą, pełną ofiarności i poświęcenia, że nie powiodą się te plany destabilizacji naszego kraju. To dzięki wam, funkcjonariuszom SG, polskie granice są bezpieczne" - mówił.
Podkreślał, że chce wyrazić za to "słowa najwyższego uznania i szacunku". Dziękował pogranicznikom za ich służbę na granicy "w imieniu wszystkich polskich obywateli, wszystkich zwykłych Polaków". Przypomniał, że pieniądze na samochody dla SG pochodzą z programu modernizacji służb podległych MSWiA.
"Sukcesem formacji jest jej rozwój, rozwój oczywiście na wielu płaszczyznach, dlatego SG inwestuje w infrastrukturę, w nowoczesny sprzęt, ale przede wszystkim w funkcjonariuszy" - zaznaczył komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. Tomasz Praga. Mówił, że takim przykładem jest zakup nowoczesnych samochodów terenowych, niezbędnych w codziennej służbie. On również powtórzył, że pojazdy trafią głównie do służby na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą.
"Będą takim naturalnym wsparciem dla bariery inżynieryjnej na granicy z Białorusią i nowo budowanej bariery elektronicznej, która powstaje na granicy z Rosją" - mówił Tomasz Praga. Poinformował, że cała bariera elektroniczna na granicy z Rosją będzie gotowa we wrześniu.
Obaj z ministrem Kamińskim dziękowali prezesowi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michałowi Kuczmierowskiemu za szybki zakup niezbędnego sprzętu. "Jest on nam niezbędny ze względu na sytuację i bezpieczeństwo na naszych granicach i toczącą się wojnę - zarówno tą na Ukrainie, jak i tą drugą, wojnę hybrydową na granicy z Białorusią" - podkreślił Praga.
Mówił też, że coraz więcej młodych ludzi chce służyć w SG. "Młodzi ludzie postrzegają obecną straż graniczną jako formację nowoczesną, dobrze wyszkoloną i dającą możliwość rozwoju zawodowego" - powiedział komendant główny SG. "Wojna hybrydowa na granicy z Białorusią nadal trwa. Musimy o tym pamiętać, dlatego ten sprzęt jest dla nas tak istotny" - zaznaczył.
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski mówił o szybkich procedurach zakupowych, dzięki którym można sprawnie realizować takie zamówienia na potrzeby służb "które zabezpieczają Polskę przed atakami, przed różnymi działaniami hybrydowymi". "Czujemy się wyróżnieni i zobowiązani faktem, że współpraca z SG podnosi bezpieczeństwo Polski i jesteśmy dumni z tego, że SG - dzięki również takiemu wsparciu i zaangażowaniu - może być jeszcze szybsza, jeszcze sprawniejsza, jeszcze lepiej wykonywać swoje działania" - dodał. (PAP)
autorzy: Robert Fiłończuk, Bartłomiej Figaj, Aleksandra Kuźniar
rof/ bf/ akuz/ akub/