Podlaskie/ Seniorzy uczyli się, jak nie dać się oszukać
W cyklu dziewięciu zajęć z udziałem policji, bankowców, czy pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia wzięło udział 55 osób. Zbierali zaliczenia w indeksach, w Tykocinie seniorzy odebrali dyplomy.
Jednym z celów przedsięwzięcia było przekazanie uczestnikom zajęć informacji o tym, jakie coraz to nowe i wymyślne metody stosują przestępcy, którzy usiłują od osób w różnym wieku, w tym także od osób starszych - wyłudzić pieniądze. Znając metody, słysząc o próbach wyłudzeń, seniorzy mają zwiększyć swoje bezpieczeństwo, także ostrzegać znajomych, aby nie dawać się oszukać.
Podlaska policja niemal każdego dnia informuje media o kolejnych przestępstwach, których skutkiem jest to, że wiele osób traci duże pieniądze, często oszczędności życia. Oszuści wyłudzają pieniądze, np. metodą na wnuczka, czy policjanta.
"Przestępcy nie śpią, oni ciągle coś wymyślają" - mówiła w Tykocinie podinsp. Joanna Mocarska, zastępca naczelnika wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Dodała, że policja może seniorów z tymi metodami zapoznawać i to robi. Podała, że w zajęciach uczestniczyły osoby powyżej 50. roku życia, bo oszuści nabierają coraz młodsze osoby.
"Celem głównym było oczywiście ograniczenie liczby zdarzeń przestępczych na szkodę waszą" - mówiła do seniorów podinspektor Mocarska.
Na zajęciach była też mowa o tym, jak zapobiegać przemocy wobec osób starszych, jak nie poddawać się dyskryminacji, jak zdrowo żyć, były zajęcia z pierwszej pomocy, ale też z aktywnego spędzania wolnego czasu, np. wykorzystując promocję czytelnictwa. Apelowała do seniorów, aby zdobytą wiedzą dzielili się z kolegami, znajomymi, sąsiadami, rodziną, bo policja chciałaby, aby w takich zajęciach brało udział jak najwięcej osób.
Projekt realizował samorząd województwa podlaskiego we współpracy z różnymi instytucjami. (PAP)
autorka: Izabela Próchnicka
kow/ jann/
