reklama
kategoria: Kraj
8 listopad 2024

Na Maszt Wolności na rondzie "Radosława" wróciła flaga

zdjęcie: Na Maszt Wolności na rondzie
fot. PAP
W piątek na 60-metrowy Maszt Wolności na rondzie "Radosława" (d. rondzie Babka) wróciła największa w Polsce flaga narodowa. Jej powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu masztu.
REKLAMA

"Maszt Wolności na rondzie +Radosława+ gotowy na 11 listopada" - napisał w piątek w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Flaga została zdjęta na czas remontu masztu. Zarząd Terenów Publicznych poinformował, że prace objęły konstrukcję masztu, systemu podnoszenia/opuszczania flag oraz instalacji elektrycznej.

Maszt Wolności powstał jako prywatna inicjatywa upamiętniająca Powstanie Warszawskie, miasto przekazało teren. Lokalizacja Masztu została wybrana ze względu na fakt, że na Rondzie Zgrupowania AK "Radosław" zbiegają się trzy dzielnice - Śródmieście, Wola i Żoliborz - w których podczas Powstania Warszawskiego odbywały się walki.

Projekt zyskał przychylność między innymi zarządu Związku Powstańców Warszawskich oraz Rady Muzeum Powstania Warszawskiego. Wsparcie Masztowi Wolności udzielił także senator RP Aleksander Pociej reprezentujący mieszkańców dzielnicy Wola.

Budowa Masztu rozpoczęła się na początku sierpnia 2014 r. Wykonano odwierty, następnie wylano betonowy fundament, na którym ustawiono stalową konstrukcję, wykonaną w zakładach H. Cegielski z Poznania. Jej osadzenie wymagało przełożenia przewodów trakcji tramwajowej. Po zakończeniu budowy Maszt Wolności został 10 listopada przekazany Warszawie.

Co roku, w od 1 sierpnia do 2 października, na szczyt wciągana jest flaga Polski z powstańczą kotwicą, co ma upamiętniać Powstanie Warszawskie. W pozostałe dni roku na konstrukcji powiewa flaga państwowa. Ma ona największą w Polsce powierzchnię - 100 metrów kwadratowych.

Fundamenty masztu to 9 sztuk głębokich pali fundamentowych o łącznej długości 128 m, ciężarze przekraczającym 3 tony i ponad 58 metrów sześciennych betonu. Pale powiązane są oczepem wykonanym z żelbetu wykonanego ze 100 metrów sześciennych betonu i ponad 11 ton stali. Sama konstrukcja Masztu Wolności waży prawie 40 ton.

Przy Maszcie ustawiono tablice informacyjne w formie ławek, z napisem: "Postawiony w 96. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25. rocznicę Wolnych Wyborów w Polsce, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w hołdzie wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem".(PAP)

mas/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
1.6°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2024-12-20 19:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 10:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 12:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 17:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany