Minionej doby ponad 210 prób nielegalnego przekroczenia granicy
Próby nielegalnego przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach w okolicach Białowieży i Dubicz Cerkiewnych - poinformowała w piątek PAP rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.
W kilku miejscach były próby siłowego przekroczenia granicy przez większe grupy migrantów.
Podlaska policja poinformowała w piątek, że w czwartek policjanci dwukrotnie pomagali pogranicznikom i żołnierzom przy udaremnianiu takich prób.
"W rejonie Dubicz w kierunku funkcjonariuszy i żołnierzy rzucane były i wystrzeliwane z proc kamienie. Żaden z policjantów nie został ranny" - podała podlaska policja. Policyjny samochód został obrzucony kamieniami w czwartek wieczorem także w okolicach Białowieży. Tu również żaden z policjantów nie ucierpiał.
Mjr Zdanowicz podała, że osoby znajdujące się po białoruskiej stronie granicy rzucały w stronę polskich służb kamieniami, gałęziami czy butelkami.
Z danych SG wynika, że rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku maja było ich ponad 8 tys., podczas gdy w kwietniu blisko 3,4 tys. Od początku roku było ponad 17 tys. takich prób.
W ostatnim czasie SG niemal codziennie informuje o agresywnych zachowaniach migrantów znajdujących się za stalową zaporą na granicy z Białorusią. Najczęściej chodzi o rzucanie w kierunku polskich służb kamieniami i gałęziami. W czwartek w szpitalu zmarł żołnierz, który pod koniec maja został pchnięty nożem podczas próby siłowego sforsowania granicy przez migrantów w okolicach Dubicz Cerkiewnych. W poniedziałek funkcjonariusz SG doznał obrażeń głowy i trafił do szpitala po uderzeniu konarem na linii granicy w okolicach Białowieży.
Po ranieniu nożem żołnierza przez migranta, premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią. MSWiA pracuje nad końcową wersją rozporządzenia, które ma dotyczyć tej kwestii. Przepisy miały wejść w życie 4 czerwca, ale - w związku z prowadzeniem konsultacji m.in. z samorządami - ten termin został przesunięty. W środę i czwartek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje z samorządowcami, przedsiębiorcami i środowiskiem przyrodników dotyczące ostatecznego kształtu strefy buforowej.(PAP)
autorzy: Robert Fiłończuk, Izabela Próchnicka
rof/ kow/ mark/