Rondo imienia profesora Łapko

fot. nadesłane
Rondo u zbiegu ulic gen. Sulika i Ciołkowskiego w Białymstoku nosi już imię prof. Andrzeja Łapko. Z wnioskiem o upamiętnienie wybitnego naukowca, nauczyciela i społecznika wystąpili pracownicy Politechniki Białostockiej oraz Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego. Dziś (9 czerwca) przy rondzie prezydent Tadeusz Truskolaski spotkał się z rodziną profesora i wnioskodawcami.
REKLAMA
28 marca 2022 r. białostoccy radni jednogłośnie przyjęli projekt nazwania imieniem prof. Andrzeja Łapko ronda położonego na osiedlu Wygoda, u zbiegu ulic gen. Nikodema Sulika i Ciołkowskiego. Dziś przy otoczonym łąkami kwietnymi rondzie prezydent Tadeusz Truskolaski spotkał się z rodziną profesora – żoną Nadzieją Łapko i synową Grażyną Maliszewską–Łapko, a także wnioskodawcami. Prezydent przekazał im na pamiątkę uchwałę, której wykonanie powierzyła mu Rada Miasta. 

Bardzo się cieszę, że to największe w Białymstoku rondo nosi imię tak zasłużonego naukowca i społecznika. Symboliczne jest również to, że profesor mieszkał na osiedlu Wygoda, a w obrębie osiedla Wygoda znajduje się właśnie to miejsce. Jest mi niezmiernie miło, że mogę przekazać żonie profesora i wnioskodawcom pamiątkową uchwałę. Będzie świadectwem tego, że Białystok pamięta o profesorze i o jego zasługach dla całej społeczności – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W spotkaniu wzięli udział Marta Kosior–Kazberuk – rektor Politechniki Białostockiej, Andrzej Plewa – prezes Stowarzyszenia Prawosławnego Bractwo Świętych Cyryla i Metodego, Iwona Kos i uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Świętych Cyryla i Metodego, a także Aleksander Sosna – współpracownik profesora i zastępca prezydenta Adam Musiuk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Białystok Stefan Nikiciuk oraz radne Joanna Misiuk i Ksenia Juchimowicz.

Prof. dr. hab. inż. Andrzej Łapko (1949-2015) to zasłużony naukowiec i społecznik, od lat 70. minionego stulecia związany z Politechniką Białostocką. Był cenionym i szanowanym naukowcem i nauczycielem akademickim, jego podręczniki weszły do kanonu lektur inżynierów budownictwa. Andrzej Łapko był jednocześnie społecznikiem związanym ze środowiskiem prawosławnym: współzałożycielem Stowarzyszenia Bractwo Prawosławne Świętych Cyryla i Metodego z siedzibą w Białymstoku, współzałożycielem Szkoły Podstawowej Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku, jednym z fundatorów Fundacji "Oikonomos", a także członkiem Konwentu Akademii Supraskiej. We wspomnieniach współpracowników i podopiecznych profesor Andrzej Łapko jest przedstawiany jako człowiek pełen dobroci i otwartości, potrafiący jednoczyć ludzi, a jednocześnie świetny organizator i naukowiec. Zmarł 25 sierpnia 2015 r.

Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Białystok
19.4°C
wschód słońca: 04:05
zachód słońca: 20:57
Koronawirus
podlaskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2022-09-23 20:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-24 20:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-01 20:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 18:00
miejsce
NieTeatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany