Niedaleko Michałowa i Narewki (woj. podlaskie) zatrzymanych zostało dwóch tzw. kurierów – obywatel Ukrainy i Łotysz, którzy przewozili w sumie dwunastu nielegalnych migrantów pochodzących z Syrii i Iraku – podała SG w sobotę rano na Twitterze. W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali już blisko 170 osób podejrzanych o pomocnictwo i organizację nielegalnego przekraczania granicy.
Od początku roku przejść nielegalnie z Białorusi do Polski próbowało blisko 5,5 tys. migrantów. W marcu było to ponad 2,5 tys. prób – podała SG. Jak poinformowała rzecznik SG por. Anna Michalska, na terytorium Polski funkcjonariusze zatrzymali 210 z tych osób, a pozostałym 5,2 tys. próbom nielegalnej migracji SG zapobiegła. Oznacza to, że ci cudzoziemcy albo sami wrócili na Białoruś, bo zobaczyli polski patrol lub nie mogli sforsować stalowej bariery, albo zostali od razu zatrzymani przy granicy i zawróceni do jej linii.
Obecnie liczba prób dochodzi lub przekracza sto dziennie. W ocenie służb granicznych prób jest więcej, bo poprawiła się pogoda.
Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Obecnie działa ona na 181 km, gotowych jest 10 z 11 jej odcinków. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.
Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego. (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ joz/