27 listopad 2022

Ponad 40 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

zdjęcie: Ponad 40 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski / fot. PAP
fot. PAP
44 cudzoziemców próbowało w sobotę nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to obywatele Sri Lanki, Jemenu i Syrii – podała w niedzielę Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Od początku listopada odnotowano 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia tej granicy.
REKLAMA

Tym razem próby miały miejsce na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki SG w Lipsku, Mielniku i Czeremsze w województwie podlaskim. Zatrzymani cudzoziemcy przylecieli na Białoruś z Rosji - podała Straż Graniczna w niedzielę rano na Twitterze.

Z danych SG wynika, że od początku listopada zanotowano 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; SG podała w niedzielę na Twitterze, że w listopadzie 2021 roku takich prób odnotowała 8,9 tys.

W październiku 2022 r. takich prób było ponad 2,5 tys., a w sumie od początku br. było ich ponad 13,5 tys.

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Gotowe są już jej dwa pierwsze odcinki, o łącznej długości 37 km; w najbliższych dniach planowane są odbiory techniczne kolejnych odcinków takiej bariery, wyposażonej m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę, zakaz obowiązuje obecnie do końca roku.

Obowiązuje on w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
5°C
wschód słońca: 05:20
zachód słońca: 19:33
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2024-04-18 10:00
miejsce
Aula Kongresowa WANS, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 12:00
miejsce
Aula Kongresowa WANS, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 17:00
miejsce
Aula Kongresowa WANS, Białystok,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-18 18:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany