Witaj, szkoło!

fot. nadesłane
Ponad 49 tysięcy dzieci i młodzieży rozpoczęło po wakacjach naukę w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Miasto Białystok. Letnią przerwę w nauce wykorzystano w naszym mieście na przeprowadzenie remontów placówek oraz zakup wyposażenia.
REKLAMA
Uroczysta inauguracja roku szkolnego w Białymstoku odbyła się w Szkole Podstawowej nr 24 przy ulicy Antoniuk Fabryczny.

– W nowym roku szkolnym wszystkim uczniom życzę dużo cierpliwości, spokoju i wielu osiągnięć. Bądźcie radośni, rozwijajcie swoje pasje i zainteresowania. Powodzenia! – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

We wrześniu w miejskich szkołach rozpoczęło naukę prawie 39 tys. uczniów, najwięcej w podstawówkach – prawie 21 tys. W szkołach średnich uczy się ponad 17,1 tys. uczniów. Do miejskich przedszkoli uczęszcza 10,5 tys. dzieci. Od września utworzono 6 nowych oddziałów przedszkolnych.

Okres wakacji w Białymstoku został wykorzystany na remonty. Tego typu prace, za ponad 5 mln zł, wykonano w 117 budynkach. Objęły one sale dydaktyczne, gimnastyczne, kuchnie, łazienki czy korytarze i szatnie. Konieczne też było dostosowanie placówek do wytycznych związanych z epidemią koronawirusa. Szkoły zostały wyposażone w sprzęt i środki ochrony.

Pomimo pandemii w tym roku uda się też zrealizować wiele ważnych inwestycji szkolnych. Kończy się rozbudowa bazy sportowej XI Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Grottgera. Powstała tam sala gimnastyczna z zapleczem. Rozpoczęły się także inwestycje w trzech podstawowych szkołach specjalnych. Tam budowane są nowe sale gimnastyczne. Równocześnie Miasto Białystok realizuje dwa duże projekty związane z rozbudową i modernizacją bazy kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych i w Zespole Szkół Rolniczych.

W nowym roku szkolnym zwiększy się liczba godzin zajęć wspomagających, placówki zaplanowały też programy edukacyjne rozwijające wiedzę ekologiczną, postawy prospołeczne, a także wzmocnienie doradztwa zawodowego. Nowościami w ofercie kształcenia zawodowego są kierunki: masażysta, technik pszczelarz, technik automatyk i cukiernik. Białostockie szkoły kształcą w sumie w ponad 73 zawodach. Mogą się też pochwalić świetnymi wynikami. Tegoroczni maturzyści uzyskali 87% zdawalności. Ten wynik jest wyższy od wyniku w województwie podlaskim (81,5%) i od poziomu zdawalności matury w kraju (74,5%).

Opracowanie: Kamila Bogacewicz
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2021-11-27 17:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 20:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 18:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-02 19:30
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany