reklama
27 listopad 2024

Politechniczna Sieć Via Carpatia zbudowała realną sieć połączeń między uczelniami

zdjęcie: Politechniczna Sieć Via Carpatia zbudowała realną sieć połączeń między uczelniami / v11613272
v11613272
Politechniczna Sieć Via Carpatia, którą tworzą uczelnie z Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, zbudowała realną sieć połączeń - podsumowała w środę dwa lata działania projektu wiceminister nauki prof. Maria Mrówczyńska. Podkreśliła, że ta współpraca podnosi m.in. rangę uczelni i jakość kształcenia.
REKLAMA

Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to wspólny projekt Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej. Jego głównymi celami są wspieranie kształcenia oraz rozwój i komercjalizacja nauki w województwach ściany wschodniej. Sieć zainicjowana została w marcu 2022 roku, finansowana jest z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W środę na Politechnice Białostockiej odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasową działalność tego projektu.

Jak mówiła obecna na konferencji wiceminister nauki prof. Maria Mrówczyńska, sieć politechniczna pokazała, że współpraca może istnieć, podnosić rangę uczelni, jakość kształcenia i wzajemne relacje między pracownikami. Powiedziała, że to półmetek tego projektu, a - jak oceniła - "efekty są namacalne" na płaszczyźnie naukowej i dydaktycznej.

"W ramach zadania naprawdę została zbudowana taka realna sieć połączeń pomiędzy uczelniami" - podkreśliła wiceminister. Dodała, że współpraca między uczelniami czy zespołami badawczymi była zawsze, ale - jak zaznaczyła - to, co zostało zbudowane w ramach prowadzonych działań, łączy także administrację, wszystkie jednostki uczelniane, a efekty są odczuwalne w regionach.

Wymieniła tu m.in. staże dla pracowników, działania dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podała przykład Politechniki Białostockiej, która współpracowała z ponad 40 szkołami ponadpodstawowymi, gdzie przeprowadzono zajęcia i wykłady. Wyraziła nadzieję, że uczestnicy tych zajęć zdecydują się na studia politechniczne, które, choć wymagające, to rozwijają gospodarkę.

W ramach projektu każda z uczelni odpowiada za jeden z trzech obszarów: nauka, komercjalizacja i kształcenie.

Politechnika Lubelska odpowiedzialna jest za naukę. Rektor tej uczelni prof. Zbigniew Pater wskazał, że sieć to ogromny potencjał naukowy - nowoczesne laboratoria, a także naukowcy. Mówił, że "ludzi nauki" w tych uczelniach jest ok. 2,1 tys., co - jak porównał - jest niewiele mniejszym potencjałem niż ma Politechnika Warszawska.

Wymienił, że w ramach działań naukowych realizowany jest m.in. program "Iskra", w ramach którego można tworzyć międzyuczelniane zespoły badawcze. Pater poinformował, że dotąd powstało 12 takich zespołów z różnych dyscyplin naukowych.

Innym działaniem jest "Naukolatek", przeznaczony dla nastoletnich naukowców, którzy mogą brać udział w projektach realizowanych przez sieć. Kolejne działanie jest skierowane do pracowników, którzy mogą odbywać staże na partnerskich uczelniach, czego efektem mają być wspólne projekty.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej, która odpowiada w projekcie za komercjalizację, prof. Piotr Koszelnik zwrócił uwagę, że trzy uczelnie "wnoszą bardzo istotny wkład w liczbę patentów i wynalazków w Polsce".

Koszelnik mówił, że kolejnym krokiem jest pokazywanie tych projektów dla przedsiębiorców, którzy mogą być zainteresowani współpracą, a z myślą o biznesie została przygotowana zbiorcza oferta. "Uważamy, że ten trudny krok, jakim jest komercjalizacja, będziemy realizować w ramach tego projektu z sukcesem, także finansowym" - dodał rektor.

Politechnika Białostocka odpowiada natomiast za obszar związany z kształceniem i działaniami skierowanymi do uczniów, a także studentów. Rektor prof. Marta Kosior-Kazberuk powiedziała, że postawiono na systemową współpracę ze szkołami i przedsiębiorcami, po to - jak zaznaczyła - "by młodym ludziom pokazać potencjały naszych uczelni; pokazać, jak to jest studiować na politechnikach". Stąd w programie znalazło się wiele atrakcyjnych warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, a także wizyt nauczycieli z PB w szkołach ponadpodstawowych.

Innymi działaniami jest wspieranie kół naukowych a także wspieranie studentów. Kosior-Kazberuk mówiła, że na spotkania ze studentami zapraszani są praktycy z przedsiębiorstw w regionie. "To oni pokażą jak to dobrze, jak to ciekawie być inżynierem" - dodała.

Politechniczna Sieć Via Carpatia ma działać do 2025 roku.(PAP)

swi/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Białystok
-1.7°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Białymstoku

kiedy
2025-01-12 16:00
miejsce
Sala koncertowa, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 18:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 18:00
miejsce
Nie Teatr, Białystok, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-13 19:00
miejsce
Opera i Filharmonia Podlaska - ul....
wstęp biletowany